Przejdź do treści
Strona główna » Depresja oraz lęk czy strach?

Depresja oraz lęk czy strach?

Depresja oraz lęk czy strach?

Czy lęk, strach i depresja łączą się ze sobą? Czym tak na prawdę różni się lęk od strachu?

Depresja

To jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Według WHO choruje na nią 280 mln ludzi – to około 3,8% populacji. Na depresję może zachorować każdy – nie ma konkretnego typu osobowości, który można określić jako „depresyjny”, to zaburzenie, które nie jest wynikiem wyboru. Depresja powszechnie utożsamiana jest ze smutkiem – należy podkreślić jednak płytkość wspomnianego porównania. Przykry stan emocjonalny nie jest chorobą, chociaż może się w nią przekształcić. Aby zobaczyć depresję należy patrzeć szerzej – nie jest to chwilowe uczucie, a stan, który może trwać nawet do dwóch lat i wpływa na jakość naszego życia. Charakteryzuje się szeregiem objawów emocjonalnych i fizycznych – przytłoczeniem, apatią, problemami ze snem, spadkiem energii i motywacji, izolacją społeczną. Zwiększa również ryzyko wystąpienia innych chorób, a także myśli samobójczych. To poważne zaburzenie, którego nie powinno się bagatelizować – osoba chora wymaga wsparcia oraz leczenia.

Lęk czy strach?

W literaturze psychologicznej różnicuje się pojęcie lęku i strachu.

Strach jest reakcją organizmu na realne zagrożenie i pełni bardzo ważną funkcję – chroni nasze życie i zdrowie. Strach odczujemy w sytuacji, gdy:
  • zbliża się do nas obcy pies bez kagańca,
  • zza zakrętu nadjeżdża rozpędzony samochód,
  • wyskakujemy z samolotu na spadochronie.

Lęk to stan emocjonalny podobny do strachu, jednak dotyczy on wyobrażonego zagrożenia, którego wystąpienie dana osoba jedynie przewiduje.

Elementy reakcji strachu:

  • składnik poznawczy – pojawia się myśl, przekonanie, że istnieje realne
  • niebezpieczeństwo,
  • składnik somatyczny – fizjologiczna reakcja organizmu,
  • składnik emocjonalny – emocjonalna reakcja organizmu
  • składnik behawioralny – ucieczka, walka lub zastyganie w bezruchu.

Lęk podobnie jak strach, składa się z czterech składników: poznawczego, somatycznego, emocjonalnego i behawioralnego. Jednak poznawczym składnikiem lęku jest oczekiwanie bliżej nieokreślonego zagrożenia, a nie realnego niebezpieczeństwa.

 

W praktyce trudno jest odróżnić strach od lęku. Różnice między tymi stanami emocjonalnymi najlepiej można dostrzec w sytuacjach ekstremalnych. Wówczas strach wymusza natychmiastowe działanie, a lęk prowokuje trwanie w gotowości, bez pewności co należy zrobić. Jeżeli lęk i strach paraliżują i utrudniają normalne funkcjonowanie jednostki to mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi.

Klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM IV) do kategorii zaburzeń lękowych zalicza: fobie, zespół ostrego stresu, zespół stresu pourazowego, lęk paniczny z agorafobią lub bez, uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.  

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Czym jest depresja? Jak radzić sobie z lękiem? 13 skutecznych kroków w procesie leczenia depresji

Jak pomóc osobie z depresją?