Przejdź do treści
Strona główna » Jak żyć żeby osiągnąć szczęście?

Jak żyć żeby osiągnąć szczęście?

Jak żyć żeby osiągnąć szczęście?

Jak żyć żeby osiągnąć szczęście?

Jak żyć żeby osiągnąć szczęście? Już starożytni filozofowie próbowali znaleźć odpowiedź na to pytanie. Według przedstawicieli stoicyzmu szczęście jest celem ludzkiego istnienia. Człowiek osiąga szczęście, jeżeli w stosunku do wszystkich zdarzeń zachowuje jednakowy dystans, nie smuci się i nie raduje nadmiernie, godnie przyjmuje swój los. Oddala się natomiast od szczęścia, jeżeli poddaje się gwałtownym uczuciom i namiętnościom. Epikureizm zakłada z kolei, że szczęście jest sumą przyjemności, która przewyższa sumę cierpienia. Szczęście nie może być jednak osiągane kosztem innych. Środkami do jego zdobycia jest przyjaźń, cnota i rozum.

Uważany za najbardziej wpływowego fizyka XX wieku Albert Einstein był niemieckim naukowcem. Stworzył on ogólną i szczególną teorię względności, za którą otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nie każdy jednak wie, że zachowały się również jego przemyślenia dotyczące szczęścia. W 2017 roku tzw. “ Teoria szczęścia” Alberta Einsteina na aukcji w Jerozolimie została sprzedana za 1,3 mln dolarów. Laureat Nobla napisał odręcznie na kartce papieru: ,,Spokój i skromne życie przynosi więcej szczęścia niż dążenie do sukcesu łączące się z ciągłym niepokojem”.

Szczęście jest tak złożonym i zajmującym zagadnieniem, że do dnia dzisiejszego jest przedmiotem badań wielu naukowców. Bardzo optymistyczne przesłanie zawiera ,,Cebulowa teoria szczęścia” stworzona przez psychologa społecznego i wykładowcę akademickiego Janusza Czapińskiego. Zgodnie z tą teorią nawet po największym życiowym kryzysie można się otrząsnąć, a poziom naszego ogólnego zadowolenia z życia zależy głównie od pozytywnego nastawienia do ludzi i otaczającego nas świata. Mało tego okazuje się, że pomyślność i zadowolenie mamy w genach. I niech to będzie punkt wyjścia do naszych dalszych rozważań o szczęściu.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jak być bardziej pewnym siebie?

13 skutecznych kroków w procesie leczenia depresji