Przejdź do treści
Strona główna » Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości ma każdy z nas.

Problem w tym, że wielu z nas ma nieprawidłową opinię na swój temat. Czym jest zatem poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości, czyli samoocena, to sposób w jaki zwykle myślimy o sobie.  Nasza opinia na temat własnych umiejętności, myślenia i radzenia sobie z wyzwaniami. Opinia na swój temat jest podstawą wiary w swoje możliwości i przekonania, że jest się wartościowym człowiekiem zasługującym na szczęście. Świadomość, że mamy prawo do szczęścia oraz zaufanie do swoich umiejętności i kompetencji kształtuje z kolei pewność siebie. Przekonanie, że bez względu na sytuację w jakiej się znajdziemy będziemy próbowali sobie poradzić. Są trzy rodzaje poczucia własnej wartości.

Człowiek z wysokim poczuciem własnej wartości dobrze funkcjonuje w społeczeństwie. Żywi szacunek do samego siebie, pokłada stabilną wiarę w swoje możliwości, co z kolei przekłada się na dobre samopoczucie i pragnienie osiągnięcia sukcesu. Ludzie, którzy myślą o sobie dobrze, akceptują siebie takimi jakimi są i przeważnie są szczęśliwi.

Człowiek o niskim poczuciu własnej wartości nie ufa swoim możliwościom, nadmiernie obwinia siebie za każdą porażkę i nie docenia ewentualnych sukcesów. Jest wrażliwy i często odczuwa strach przed porażką, gdyż boi się, że źle oceni sytuację i przeceni swoje możliwości. Człowiek o niskim poczuciu własnej wartości często ma chwiejną, niestabilną opinię na swój temat, co ułatwia innym przejmowanie kontroli nad jego życiem.

Człowiek o zawyżonym poczuciu własnej wartości myśli, że jest lepszy od innych i nie przyjmuje krytyki na swój temat. Winą za wszelkie niepowodzenia obarcza innych ludzi. Człowiek taki nie radzi sobie najlepiej w kontaktach międzyludzkich, gdyż często zachowuje się wyniośle i lekceważąco. Nierzadko okazuje się, że zbyt wysoka samoocena jest w rzeczywistości próbą zamaskowania przed światem niskiego poczucia własnej wartości.

Każdy psycholog, psychiatra i pedagog zaczyna fachową pomoc od rozpoznania poczucia własnej wartości pacjenta, ponieważ jest ono odpowiedzialne za niemal wszystkie życiowe problemy. Jeżeli chcesz poznać profesjonalną diagnozę i otrzymać specjalistyczne wsparcie psychologa lub psychoterapeuty w tym zakresie, to zapraszamy do naszego Centrum.