Przejdź do treści

Przesiewowe badania funkcji poznawczych

Logo footer
Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obecnie na całym świecie żyje ponad 50 milionów osób dotkniętych chorobami otępiennymi (demencją), za niespełna dwadzieścia lat liczba ta się podwoi, a w 2050 roku potroi. Jedną z najbardziej powszechnych na świecie demencji jest choroba Alzheimera. Wczesne rozpoznanie choroby Alzheimera jest istotne z kilku powodów:
  • stopniowe upośledzenie funkcji poznawczych (m.in. pamięci, mowy, zdolności do uczenia się, czytania ze zrozumieniem) może być związane z innymi stanami chorobowymi, które można leczyć (np. uraz głowy, choroba Parkinsona, zaburzeniami funkcji tarczycy),
  • działania medyczne, behawioralne i społeczne mogą opóźniać pogorszenie stanu poznawczego i funkcjonalnego chorego (skutkiem tego może być przedłużenie okresu, w którym pacjent nadal będzie żyć we własnym domu),
  • wczesne rozpoznanie ułatwia planowanie życia rodzinnego w aspekcie finansowym i prawnym oraz pozwala przedsięwziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Do podstawowych narzędzi diagnostycznych choroby Alzheimera należą przesiewowe badania funkcji poznawczych. Są to badania skierowane przede wszystkim do osób, które ukończyły 60 rok życia.
Przesiewowe badania
Drodzy Czytelnicy przesiewowe badania funkcji poznawczych można wykonać w naszym Centrum. Obejmują one obszar pamięci, uwagi, funkcji wzrokowo-przestrzennych, funkcji językowych oraz wykonawczych. Przesiewowe badania funkcji poznawczych przeprowadzane są w naszej placówce przez wykwalifikowanych psychologów i mają postać wywiadu wraz z badaniem testowym (forma ustna i pisemna). Badania trwają około 60 minut i kończą się opisem oraz zaleceniami. Cena usługi ustalana jest indywidualnie. Nasze Centrum zaprasza również opiekunów osób cierpiących na choroby otępienne na konsultacje pod kątem poradnictwa psychologicznego oraz wsparcia w tak trudnej sytuacji, jaką jest opieka nad chorą osobą. Pojawienie się w bliskiej rodzinie choroby jest ogromną stratą i czasami bardzo ciężko jest nam się z nią pogodzić.
W momencie, kiedy wiemy, że nie jesteśmy w stanie sami przez to przejść, warto zgłaszać się po fachową pomoc. Drodzy Państwo, aby móc zadbać o bliską nam osobę, musimy przede wszystkim zadbać o siebie.
Logo footer
Lokalizacja
ul. Jagiellońska 90/7, Szczecin
ul. Jagiellońska 90/9, Szczecin
ul. Emilii Plater 7c/16, Szczecin
ul. Wielka Odrzańska 18/1, Szczecin
ul. Gwarna 13/16, Poznań

Copyright © 2023 - Centrum Psychoterapii&Coachingu Synergia
Przygotowanie i wdrożenie: G@RT