Przejdź do treści
Strona główna » Toksyczne grupy rówieśnicze część II. – Trzydzieści typów toksycznych osobowości

Toksyczne grupy rówieśnicze część II. – Trzydzieści typów toksycznych osobowości

Toksyczne grupy rówieśnicze część II.

Trzydzieści typów toksycznych osobowości

Lillian Glass scharakteryzował 30 Toksycznych Typów Osobowości. Przedstawiciele Typów Toksycznych zupełnie nie potrafią postępować z ludźmi ani zdobywać przyjaciół. Ich charakter bywa odpychający i inni odczuwają wstręt przed przebywaniem w ich towarzystwie. Każdemu opisowi towarzyszy wykaz cech najbardziej typowych. Poniżej przeczytają Państwo opisy, które przedstawiają każdy Typ toksycznych osobowości.

1. Żyleta

Typ osobowości toksycznej, który charakteryzuje się tym, że krytykują i mają ostry język. To ludzie aroganccy, nieuprzejmi, bagatelizujący, zrzędliwi, przepełnieni nienawiścią, przekonani o własnej wyższości, wyniośli, zadzierający nosa, niepewni, napastliwi, krytykanccy, uszczypliwi, lekceważący, podstępni i małostkowi.

2.Katarynka

Typ osobowości toksycznej, który charakteryzuje się tym, że bardzo dużo mówi. To gaduły. Nie potrafią słuchać i milczeć. Najważniejsze jest to, co same chcą przekazać. Są samolubni, nieświadomi, irytujący, nieliczący się z innymi, zakochani w sobie, lekceważący, niekomunikatywni i nudni.

3. Samobójca

Typ osobowości toksycznej, który charakteryzuje się nierozsądnością, ciągłym poszkodowaniem, słabością, niesolidnością, pesymizmem, zastraszeniem, samolubnością, mdłością, zdesperowaniem, niewdzięcznością, przygnębieniem i nieobliczalnością.

4.Uciekinier

Typ osobowości toksycznej, który ucieka, jest słaby, mazgai się, nie potrafi niczemu stawić czoła, bezbarwny, niechętny, tchórzliwy, niekomunikatywny, onieśmielony, nieuczciwy, unikający, nielojalny, lekceważący, zmienny, lękliwy, niesolidny, towarzysko nieporadny i osamotniony.

5.Drzemiący Wulkan

Typ osobowości toksycznej, który odgrzebuje stare brudy i lubi je ponownie przerabiać. To osobowości niesolidne, niekomunikatywne, spiskujące, wybredne, małostkowe, niegodne zaufania, słabe, zagadkowe, wścibskie, nierozsądne, zmienne, oburzone, miękkie i nieobliczalne. Osoby tego pokroju mogą budzić lęk, gdyś nie wiadomo, co myślą i w jaki sposób się zachowają. Nigdy nie ma pewności, co do tego, jak zareagują i co zrobią.

6.Plotkarz

Typ osobowości toksycznej, który jest niedyskretny, niepewny, małostkowy, zakłamany, obłudny, bagatelizujący, szybki w osądach, bezczelny, kłamliwy, skryty, dwulicowy, rywalizujący, niedelikatny, przekonany o własnej wyższości, powierzchowny, sceptyczny, natrętny i krytykancki. To niezawodny przekaźnik informacji.

7.Wściekły Zapaśnik

Typ osobowości toksycznej, która jest antypatyczna. Jest nieprzyjemny, samolubny, pyskaty i nieokrzesany. To typ konfliktowy, trudny, lekceważący, spięty, pełen nienawiści, arogancki, napastliwy, zrzędliwy, bezwzględny, niedelikatny, nawiedzony, onieśmielający, gwałtowny, nieobliczalny, uparty, samoniszczący się, szorstki, hałaśliwy i przygnębiony.

8.Ofiara Losu

Typ osobowości, która patrzy w czarnych barwach. Ciągle widzi świat w czarnych barwach. To typ osobowości masochistycznej, zatroskanej, sabotującej, niechętnej, sztywnej, samolubnej, unikającej, smutnej, pesymistycznej, małostkowej i pozbawionej wyobraźni. Przebywanie z tego typu osobowością jest przygnębiające. Ich energia działa niekorzystnie i bardzo dołująco. Skarżą się na wszystko, a szczególnie na swoje życie, jak to mają źle. Winą za niepowodzenia obarczają innych z zewnątrz i nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Wszyscy są winni tylko nie oni.

9.Uśmiechnięty Morderca

Typ osobowości toksycznej, który jest skryty, wścibski, tajemniczy, niekomunikatywny, nieuczciwy, uwodzicielski, sabotujący, samolubny, nieszczery, fałszywy, płytki, tchórzliwy, niegodny zaufania, podstępny i wiarołomny. Tego typu osobowości toksyczne odznaczają się wysokim poziomem biernej agresji. Udają najlepszych przyjaciół, ale mają plan, by niszczyć pod przykrywką dobrej relacji. Są zmienni, jak kameleon. Idą po swoje wbrew wszystkim zasadom.

10.Bezbarwny Mięczak

Typ osobowości toksycznej, który chce być neutralny. Chce ochronić się od przykrości. Jest niezdecydowany. Przejawia bierną agresję, słabość, małomówności, niesamodzielność, unikowość, lękliwość, zażenowanie, nadgorliwość, nielojalność, chwiejność, zdesperowanie ,asekuranctwo, tchórzliwość i postrzega się w roli przegranego. Działa tak, jak wiatr zawieje, nie ma swojego zdania. Z dnia na dzieło zmieniają zdanie. Nie wiedzą sami, co jest dla nich dobre i czego chcą od życia. Ten typ osobowości paraliżuje lęk przed decyzjami i często nie jest zdolny do podjęcia jakiejkolwiek decyzji.

11.Oportunistyczny Wyzyskiwacz

Typ osobowości toksycznej, który jest, gdy czegoś potrzebuje. Gdy dasz mu palec to weźmie całą rękę. Nie zna umiaru. Jest samolubny, wścibski, obmawiający za plecami, nadskakujący, tajemniczy, robiący uniki, służalczy, spiskujący, nieuczciwy, szpiegujący, niewdzięczny, wytrwały i podstępny. Dbają tylko o sobie. Są przyjaciółmi na krótką przygodę. Zwracają uwagę na swoje korzyści i nie są bezinteresowni. Podchodzą do ludzi instrumentalnie i zmieniają ludzi, jak rękawiczki, jak tylko otrzymają od nich tylko tego, co potrzebowali.

12.Bezwzględny Tyran

Typ osobowości toksycznej, która odznacza się wyniosłością. Jest ordynarny, zgorzkniały, nieprzychylny, nieobliczalny, silny, gniewny, wygadany, opryskliwy, niechętny, nieuprzejmy, dokuczliwy, bezwzględny, trudny, wyzywający, gruboskórny, arogancki, dziecinny, onieśmielający, szorstki, niebezpieczny, gwałtowny, niekomunikatywny, drażliwy i uparty. Jest językowym terrorystą, który krzyczy. Ma być tak, jak on sam chce. Zna na wszystko odpowiedź i narzuca innym swoją wolę.

13.Żartowniś

Typ osobowości toksycznej, która robi sobie z wszystkiego żarty. Jest dokuczliwy, niepewny, słaby, niepoważny, samolubny, nieznośny, uszczypliwy, gruboskórny, szorstki, nachalny, nieliczący się z innymi, wytrwały, płytki, lekceważący i hałaśliwy. Niczego nie bierze na serio. Odbiera innych za cel swych złośliwości. Ktoś, kto nie zna się na jego żartach zostanie skwitowany, że to tylko żarty. Nie są zbyt pewni siebie i mają niskie poczucie własnej wartości. Tak bardzo chcą być lubiani i akceptowani, że uważają, że muszą na to zasłużyć, odgrywając rolę błazna.

14.Nieprzytomny Niedołęga Towarzyski

Typ osobowości toksycznej, która jest milczkiem, wypowiadającym nieliczne i źle dobrane słowa. Nie ma w nim taktu. Jest nieuprzejmy, nieliczący się z innymi, niesolidny, dokuczliwy, nieatrakcyjny, bez wyrazu, pozbawiony wyobraźni, przesadnie szczery, niedbały, nieporadny towarzysko, samolubny, powolny, nieprzytomny i napastliwy. Ludzie tacy nie zdają sobie sprawy z tego, co robią i nie przejmują się oceną społeczną. Unikają kontaktu wzrokowego. Ich uścisk dłoni jest słaby, postura mizerna, intonacja głosu niewłaściwa, a ich urok towarzyski żaden.

15.Przypadek Psychiczny

Typ osobowości toksycznej, który jest nieobliczalny. Charakteryzuje się nieobliczalnością, obojętnością, zagadkowością, nieufnością, smutkiem, paranoidalnością, trudnością, sztywnością, bezczelnością, nienawiścią, nadpobudliwością, dziecinnością. Jest nierozsądny, powierzchowny, przygnębiający, sadystyczny i przeczulony. Ciągle jest podejrzliwy, uparty, markotny, podły, zastraszony i niebezpieczny. Kontakt z taką osobowością spotyka się z wystawieniem na próbę własnych nerwów. Często takie osoby wykazują zaburzenia umysłowe. Przypadki Psychiczne to często alkoholicy i narkomanie.

16.Bezczelny Łgarz

Typ osobowości toksycznej, który opiera swoją autoprezentację na kłamstwie. To osoba niegodna zaufania, śmiała, fałszywa, skryta, nieuczciwa, wścibska, wszystkowiedząca, bezwstydna, małostkowa, nieznośna, gadatliwa, słaba i samolubna. Takie typy osobowości same nie wiedzą, kiedy kłamią, a kiedy mówią prawdę. Aby podbudować swoje poczucie własnej wartości wymyślają różne niestworzone historie, aby w ten sposób się dowartościować. Są manipulatorami. Relacje z tego typu człowiekiem są frustrujące. Nigdy nie można mied pewności, żeby zaufać takiej osobie. Osoby te nie odstępują od swojej wersji wydarzeń nawet, gdy nie są w prawdzie.

17.Wtrącalski

Typ osobowości toksycznej, który we wszystko się wtrąca i wszystko jest jego sprawą, co nie dotyczy jego. To typ napastliwy, śmiały, osądzający, bezczelny, gadatliwy, dogmatyczny, nieufny, nieuprzejmy, dokuczliwy i sabotujący. Są między Plotkarzami, a Prowokatorami. Wchodzą w czyjeś życie prywatne i zawodowe i czynią je nieznośnymi.

18.Dusigrosz

To typ osobowości toksycznej, która chce wszystko mieć po taniości lub za darmo. Są samolubni, chciwi, sztywni, skąpy, żadni władzy, zawzięci, okrutni, bezmyślni, lękliwi, niedorozwinięci, niepewni, zastraszeni, słabi, nerwowi i zawsze poszkodowani. Cenią się nisko i uważają, że zasługują na coś o małej wartości. Rozmawiają tylko o pieniądzach i finansach. W centrum ich zainteresowań z rozmówcą są ceny i wartość poszczególnych dóbr materialnych. Prędzej czy później zrażają do siebie wszystkich znajomych i na wszystko żałują i ciągle wyliczają.

19.Fanatyk

Typ osobowości toksycznej, który widzą świat jedynie przez pryzmat swoich racji, a każdy inny punkt widzenia jest odrzucany i zdystansowany na odległość. Charakteryzują się upartością, irytacją, żądnością władzy, bezczelnością, wybrednością, natrętnością, nierozwagą i przewrażliwieniem. Wierzą w swoją sprawę i są ślepi na odmienne poglądy. Spokojna i inteligentna rozmowa z nimi jest niemożliwa. Nie potrafią wysłuchać poglądów niezgodnych z wyznawanymi przez nich samych. Zachowują się, jakby mieli wiedzę na wszystkie tematy i monopolizują
każdą dyskusję. Nie są elastyczni i są krytykanccy, co uniemożliwia prowadzenie dialogu i wymianę poglądów. Gdy raz uwierzą w jakiś pogląd to nie chcą słyszeć o innych.

20.Narcyz

Typ osobowości toksycznej, który doceniają ludzi, którzy mówią to, co myślą, ale gdy poglądy rozmówcy są inne, niż jego to generuje to w nim złość. Osobowość taka jest samolubna, zajęta sobą, niepewną siebie, powierzchowną, arogancką, nudną, nieporadną, męczącą, popisującą się i niedyskretną. Ciągle mówi o sobie i o swoim życiu. Cudzie sprawy obchodząco wtedy, gdy mają wpływ na jego życie.

21.Eddie Haskell

Typ osobowości toksycznej, który słodzi. To osobowość podstępna, kłamliwa, nieszczera, zrzędliwa, nadskakująca, dokuczliwa, cukierkowata, fałszywa, pretensjonalna, wyzyskująca i nielojalna. Jest manipulatorem i chce za wszelką cenę dopiąć swego. Często okazuje niechęć do innych, ale nie okazuje jej wprost. Podlizuje się każdemu, z kogo ma korzyść.

22.Chodząca Doskonałość

Typ osobowości toksycznej, który jest nieomylny i doskonały. To osoba uparta, żądna władzy, dogmatyczna, zadzierająca nosa, niekomunikatywna, nudna, małostkowa, samolubna, staroświecka, snobistyczna, pretensjonalna, nierozsądna, zawzięta, krytyczna i powierzchowna. Oczekują, że inni będą żyć według ich norm. Żyją w wolnych związkach. Nie są wyrozumiali wobec innych. Swoją obecnością męczy. Mało kto potrafi sprostać ich oczekiwaniom. Ich sztywność jest efektem prób ukrycia tego, że nie są doskonali. Często są hipokrytami, bo zaprzeczają temu, że popełniają błędy.

23.Zarozumiały Snob

Typ osobowości toksycznej, który polubi kogoś, gdy ten nie lubi osób, których i on sam nie lubi. Jest pretensjonalny, przekonany o własnej wyższości, powierzchowny, arogancki, bagatelizujący, małostkowy, powściągliwy, nieuczynny, namolny, nieprzyjazny, odpychający i nieuprzejmy. Traktuje wszystkich z góry. Dodaje to mu znaczenia i dzięki temu maskuje swoją niepewność. Otacza się samymi ważnymi ludźmi, bo dzięki temu czuje się ważny. Chce przypodobać się ludziom, którzy należą do najwyższej rangi elit.

24.Zawodnik

Typ osobowości toksycznej, który dobiera sobie przyjaciół, którzy nie dorównują mu pod żadnym względem. Jest prowokatorski, nieustraszony, fanatyczny, oburzony, konfliktowy, wygadany, pesymistyczny, niepewny i nieustannie szukający zwady. Nie można sobie pozwolić na relaks w jego obecności. Sprawia on wrażenie zawsze gwałtownego i gotowego na działanie. Są pozerami i chwalipiętami, którzy rozkoszują się swymi przeszłymi i obecnymi dokonaniami. Chcieliby imponować innym jednak w rzeczywistości są tak mało pewni siebie, że rywalizacja jest jednym dostępnym dla nich rodzajem kontaktów międzyludzkich.

25.Maniak Kontroli

Typ osobowości toksycznej, która mówi każdemu, jak ma się zachować i jak ma żyć. Wszystkim dyktuje swoje pomysły na ich życie. Jest napastliwy, sabotujący, sztywny, pasożytujący, arogancki, wścibski, konfliktowy i lekceważący. Nie potrafią pogodzić się z tym, że na wiele rzeczywistości nie mają wpływu i że wiele rzeczy musi potoczyć  się własnym trybem i naturalnie. Ten typ osobowości musi wszystko zrobić sam, bo wtedy wie, że zrobi to dobrze. Nie ufa innym i nie potrafi delegować zadań innym.

26.Napastliwy Krytyk

Typ osobowości toksycznej, który ciągle zajmuje się krytyką i osądem innych ludzi. Nie ma czasu na swoje życie, bo woli zajmować się krytyką innych. To ludzie marudni, onieśmielający, nierozsądni, nieznośni, pesymistyczni, drażliwi i podejrzliwi. Chcą przekonać wszystkich, że nie mają racji, bo jedynie to może dać im poczucie słuszności. Zamiast szukać rozwiązań to rzucają oskarżenia. Dążą do perfekcji i nic nie jest w stanie ich zadowolić. Lubi atakować innych na bazie swoich frustracji i doszukuje się uchybień w różnych sprawach, aby móc obwinić o nie drugą stronę. Zbyt długie przebywanie z ludźmi o tego typu osobowości wpędza w chorobę psychiczną. Dopatrują się wad w bardzo małych i nieistotnych sprawach. Czepiają się małych rzeczy.

27.Arogancki Mądrala

Typ osobowości toksycznej, który jest chodzącą encyklopedią. Zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Jest pretensjonalny, męczący, pedantyczny, ograniczony, niekomunikatywny, nieświadomy, uparty i krytykujący. To zupełni ignoranci, jeżeli chodzi o umiejętność postępowania z ludźmi. Arogancki Mądrala nie rozmawia z ludźmi, ale przemawia do nich. Często zachowuje się w taki sposób, jakoby fakt, że otwiera usta był łaską. Często zarzucają innych swoją wiedzą.

28.Chłodnia Emocjonalna

Typ osobowości toksycznej, który jest w stanie wyrazić tylko jedno uczucie – alienację. Często jest oziębły, spokojny, powściągliwy, obojętny, niepewny, lękliwy, tchórzliwy, przygnębiony i niekomunikatywny. Nigdy nie wiadomo, co taki człowiek odczuwa w środku. Jego gesty i ton głosu nie odzwierciedlają tego, jaki jest naprawdę. Rzadko uzewnętrznia swoje uczucia. Nie
lubią dzielić się uczuciami z innymi ludźmi, nawet jeśli przeżywają takie same uczucia.

29.Sceptyczny Paranoik

Typ osobowości toksycznej, który myślą, że wszyscy przeciwstawiają się jemu. Uważa, że cały świat jest przeciwko niemu. Jest onieśmielony, asekurancki, pesymistyczny, samolubny, niepewny, sztywny, niesolidny, wątpiący i zastraszony. Nie wierzą nikomu na słowo. Często z tego typem osobowości często nawiązać bliską relację.

30.Prowokator

Typ osobowości toksycznej, który chce mocno szkodzić innym i nie zadowoli się małością wyrządzenia szkód. To osoba wścibska, żądna władzy, niedyskretna, szpiegująca, niewiarygodna i zdradziecka. Przysparzają bliskim osobom kłopotów. Nie angażują się zbyt mocno. Prowokacja dla nich jest sposobem na zdobycie pewnej władzy. Są plotkarzami, którzy rozpowszechniają opowieści o innych, aby wpędzić ich w tarapaty. Nie potrafią dochować tajemnicy. Lubią szkodzić innym i chcą uzyskać taki efekt za wszelką cenę.