Przejdź do treści
Strona główna » Toksyczne grupy rówieśnicze część I.

Toksyczne grupy rówieśnicze część I.

Toksyczne grupy rówieśnicze część II

Termin „toksyczne relacje” w pierwszej kolejności kojarzy nam się z jadem pochodzącym od zwierząt na przykład od węży czy pająków, które są jadowite. Jad ma toksyczne i trujące właściwości dla funkcjonowania organizmu, a także może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Mimo, że w pierwszym momencie właśnie w taki sposób kojarzy nam się ta definicja to, gdy przemyślimy głębiej ten termin dojdziemy do wniosku, że możemy odnieś to zjawisko do ludzi i relacji między ludźmi. W człowieku, a także w całych społecznościach jest mnóstwo „trucizny”, które trują nasze organizmy i wywołują ogromne szkody. Relacje toksyczne powinno się zweryfikować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dlaczego toksyczni ludzie się tak zachowują?

Fundamentem zachowań jest zazdrość. Jest reakcją prymitywną. Kolejnym etapem jest zawiść, a więc poczucie niezadowolenia i dyskomfortu. Często wzbudzone przez to, że ktoś ma bogactwo, powodzenie lub szczęście. Chce posiadać to wszystko dla siebie. Uczucia zazdrości i zawiści ujawniają się, gdy doznajemy pewnego dyskomfortu. Często, gdy odczuwamy brak czegoś lub odnosimy wrażenie, że ktoś inny ma więcej. Zazdrość jest elementem leżącym u podstaw większości rozstać.

Kto jest toksyczny?

Toksyczna osoba to taka, która chce za wszelką cenę kogoś zniszczyć. Ktoś, kto ograbia z poczucia własnej wartości, pozbawia godności i zatruwa esencję istnienia. Ktoś, kto nadwerężając odporność psychiczną i fizyczną naraża na chorobę psychiczną lub fizyczną. Toksyczni ludzie gaszą entuzjazm. Widzą tylko wady, pełni zazdrości i zawiści cierpią, widząc czyjeś sukcesy. Są gotowi znienawidzić innych za najmniejsze powodzenie. Ich niepewność i obawa często każą im przeszkadzać komuś w dążeniu do szczęśliwego, twórczego życia. Pojawiając się pod różnymi postaciami, na różne też sposoby toksyczni ludzie zdradzają swoją negatywną postawę.

Kto może być toksyczną osobą?

Toksyczną osobą może być każdy. Nie odgrywa tu roli ani wiek, ani klasa społeczna, dziedzictwo kulturowe, religia czy poziom wykształcenia. Nie ma znaczenia także iloraz inteligencji. Toksyczny człowiek może być geniuszem. Toksyczni ludzie mogą pojawić się w każdej sferze życia. W rodzinie i w pracy. Jedni okażą wrogość wprost, inni będą działać za plecami. Niektórzy mogą udawać przyjaźnić, mówiąc miłe i serdeczne słówka, podczas gdy ich oczy będą patrzeć z nienawiścią i zazdrością. Toksyczni ludzie wyrządzają szkodę w każdej dziedzinie naszego życia.

Skąd się biorą toksyczni ludzie?

Ludzie stają się toksyczni ze względu na otoczenie(środowisko w jakim żyją), styl przywiązania i sposób wychowania, biologię (cechy genetyczne) kombinację wszystkich tych czynników. Nie ma pewności, co do tego czemu ktoś staje się toksyczny, a ktoś nie. W gruncie rzeczy nie jest istotą fakt czy dana osoba jest toksyczna z powodu niewłaściwego wychowania i niedostatku miłości rodzicielskiej. Ważne jest to czy ta osoba jest względem innych toksyczna czy nie. Najważniejsze to mieć poczucie, że jesteśmy traktowani z szacunkiem i godnością.

Toksyczni ludzie wyzwalają to, co najgorsze

Towarzystwo toksycznej osoby wyzwala w drugim człowieku najgorsze cechy. Obecność takiej osoby powoduje milczenie lub gwałtowne zachowania. Wówczas przyjmuje się postawę obronną wobec tej osoby. Stosunek do tej osoby jest napastliwy i złośliwy. Warto zachować ostrożność, bo zachowania toksycznej osoby wpływają znacząco na inne osoby. W pobliżu takich osób zaczniemy wstydzić się wielu rzeczy i nasze poczucie własnej wartości gwałtownie spadnie i zostanie zachwiane.