Przejdź do treści
Strona główna » Choroba Afektywna Dwubiegunowa

Choroba Afektywna Dwubiegunowa

Choroba Afektywna Dwubiegunowa

CO TO JEST CHOROBA AFEKTYWNA DWUBIEGUNOWA?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), znana również jako psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia. Jest to zaburzenie z poważnymi wahaniami nastroju, które nie są klinicznie uważane za „normalne” samopoczucie. Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się przede wszystkim objawami dwufazowymi, czyli naprzemiennymi objawami depresji, manii napadowej i hipomanii z długotrwałą przerwą w występowaniu tzw. remisją, czyli czasem, w którym objawy choroby ustępują. Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku. Jednak zwykle diagnozowana jest w późnym okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Jej objawy mogą być różne. Mogą też zmieniać się przez całe życie. Bardzo ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

PRZYCZYNY CHOROBY AFEKTYWNEJ DWUBIEGUNOWEJ?

Choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji. Na tym etapie trudno określić, czy jest to ta choroba, czy inne zaburzenie charakteryzujące się nawracającą depresją. Zwłaszcza, że nawracająca depresja jest bardziej powszechna niż choroba afektywna dwubiegunowa. Choroba afektywna dwubiegunowa jest poważnym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się wczesnym początkiem, częstymi nawrotami i tendencją do progresji. Etiologia choroby nie jest w pełni poznana. Prawdopodobnie bardzo ważne będą predyspozycje genetyczne i mechanizmy neurobiologiczne. Należy również podkreślić aspekty traumy z dzieciństwa, takie jak utrata rodzica, alkoholizm, przemoc psychiczna, fizyczna lub seksualna lub porzucenie przez rodziców, które mogą powodować pierwsze oznaki choroby.

JAK LECZYĆ CHAD?

Ze względu na złożoność i różnorodność przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby oraz stanu pacjenta. ChAD jest chorobą nieuleczalną, w przypadku której stosuje się kilka leków profilaktycznych, ale głównym sposobem leczenia jest łagodzenie objawów manii lub depresji. Według dzisiejszej wiedzy nie jest możliwe wyleczenie choroby, jednak stosowanie leków i psychoterapii może wydłużyć okresy remisji. Szacuje się, że choruje około 20% krewnych pierwszego stopnia. Ryzyko choroby afektywnej dwubiegunowej wzrasta, gdy w ośrodkowym układzie nerwowym – mózgu występuje zaburzenie przekaźnictwa nerwowego.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Czy psychoterapia może być szkodliwa?

Dystymia

Pracoholizm