Przejdź do treści
Strona główna » Pracoholizm

Pracoholizm

Pracoholizm

Pracoholizm to termin używany do opisania nadmiernej lub kompulsywnej potrzeby pracy. Charakteryzuje się nieustannym dążeniem do pracy, często ze szkodą dla innych dziedzin
życia człowieka, takich jak relacje, zdrowie i dobrostan osobisty. Pracoholicy często przedkładają pracę nad rodzinę, przyjaciół i zajęcia rekreacyjne, a nawet mogą zaniedbywać własne potrzeby fizyczne i emocjonalne. Mogą odczuwać poczucie winy lub niepokój, gdy nie pracują, i mogą mieć trudności ze zrelaksowaniem się lub wzięciem wolnego.

Pracoholizm nie jest uznawany za formalne zaburzenie psychiczne, ale może mieć poważne negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Ludzie, którzy są pracoholikami, mogą cierpieć z powodu zaburzeń snu, stresu, lęku, depresji i wypalenia zawodowego. Mogą być również bardziej podatne na wypadki, choroby i urazy z powodu wyczerpania i braku odpoczynku.

Pracoholizm często wynika z potrzeby osiągnięć i lęku przed porażką. Może to być również mechanizm radzenia sobie ze stresem, niepewnością lub niską samooceną. Niektóre osoby mogą być również motywowane zachętami finansowymi lub związanymi z karierą, takimi jak awanse lub premie.

Aby przezwyciężyć pracoholizm, ważne jest rozpoznanie problemu i podjęcie działań zmierzających do zmiany zarządzania czasem pracy. Może to obejmować wyznaczanie realistycznych celów, naukę ustalania priorytetów i efektywniejszego zarządzania czasem oraz znajdowanie zdrowszych sposobów radzenia sobie ze stresem. Istotne jest również robienie regularnych przerw i planowanie czasu na zajęcia rekreacyjne, takie jak ćwiczenia, hobby i kontakty towarzyskie. Pomocne może być również poszukiwanie profesjonalnego wsparcia psychologicznego bądź psychiatrycznego, takiego jak poradnictwo lub terapia, w celu rozwiązania podstawowych problemów emocjonalnych lub psychologicznych, które mogą przyczyniać się do problemu.

 

Zapraszamy na wizytę do naszego Szczecińskiego gabinetu Psychoterapii celem diagnostyki psychologicznej. Zespół doświadczonych stażem psychologów oraz psychoterapeutów pomoże dobrać odpowiednią terapię indywidualną dostosowaną do Państwa potrzeb. Świadczymy także usługi dotyczące szkoleń, oraz terapię par.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Wypalenie zawodowe

Jak znaleźć dobrego psychologa lub psychoterapeutę?