Przejdź do treści
Strona główna » 12 sprawdzonych sposobów na wspieranie dziecka rozpoczynającego nowy rok szkolny

12 sprawdzonych sposobów na wspieranie dziecka rozpoczynającego nowy rok szkolny

12 sprawdzonych sposobów na wspieranie dziecka rozpoczynającego nowy rok szkolny

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego, które dziecko ma już za sobą. Nowe wyzwania , problemy i wiele niewiadomych przed sobą. Dlatego Drodzy Rodzice i Opiekunowie dzieci i młodzieży mamy przed sobą bardzo ważne zadanie. Musimy, zwłaszcza teraz w przededniu czwartej fali koronawirusa sprawić, aby uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych postrzegali środowisko rodzinne jako oazę spokoju, bezpieczeństwa i wsparcia. W tym celu przygotowaliśmy listę 12 sprawdzonych sposobów na wspieranie dziecka, nie tylko w momencie przejścia z wakacyjnej swobody do rutyny dnia codziennego, ale także w trakcie całego roku szkolnego. Zaprezentowane Państwu poniżej metody wsparcia uwzględniają zmieniające się warunki na rynku pracy.

Poznajmy zatem wybrane sposoby wsparcia dziecka rozpoczynającego nowy rok szkolny:

I Rozmawiajmy z dzieckiem

1) Pokazujmy dziecku, że w skutecznej komunikacji ważna jest zarówno umiejętność prowadzenia rozmowy, jak i zdolność słuchania.

2) Unikajmy w dialogu z dzieckiem typowo szkolnych pytań:

  • Co dzisiaj dostałeś?
  • Dlaczego nie piątkę?
  • A co dostała Ala?

Spróbujmy zastąpić wskazane zapytania, pytaniami otwartymi, typu:

  • Jak się czujesz?
  • Jak minął Ci dzień?
  • Jak masz ochotę spędzić popołudnie?

Stosując pytania otwarte nie zamieniamy się w bezdusznego egzaminatora, okazujemy natomiast większą otwartość i zaangażowanie w sprawy naszego dziecka. Przyjazna atmosfera rozmowy sprzyja zwierzeniom i szukaniu skutecznych rozwiązań w przypadku pojawienia się trudności.

3) Pamiętajmy o tym, że też byliśmy kiedyś dziećmi i doświadczyliśmy różnych problemów. Jeżeli nasze dziecko podobnie, jak my doświadcza przemocy, jest jej świadkiem lub ofiarą, nie bójmy się  o tym mówić. Nie obawiajmy się, że stracimy autorytet, jeśli ujawnimy bolesne dla nas wspomnienia. Możemy bowiem w ten sposób pokazać dziecku, że nie jest odosobnione ze swoim problemem i przekonać je do tego, że trudności można pokonać. Równie ważne jest dzielenie się z dziećmi dobrymi wspomnieniami z okresu naszej młodości. Sentymentalne rozmowy zmniejszają dystans międzypokoleniowy i są skarbnicą bezcennej wiedzy.

II Nie krytykujmy szkoły i nauczycieli

Spontaniczne narzekanie na szkołę, nauczycieli czy stosowane metody może budzić niepokój, lęk i dezorientację. W rezultacie nasza krytyka może zachwiać przekonaniem dziecka, że trafiło do przyjaznego miejsca.

III Nie przywiązujmy zbyt dużej wagi do ocen

Wielu rodziców i nauczycieli wpaja dzieciom przekonanie, że dobre oceny są gwarancją prestiżowych studiów i dobrze płatnej pracy. Świadectwo z czerwonym paskiem nie gwarantuje jednak osiągnięcia sukcesu w życiu. W świetle błyskawicznie rozwijających się
technologii mnożą się przypadki ludzi, którzy osiągnęli sukces dzięki umiejętności efektywnej komunikacji czy determinacji w rozwijaniu pasji.

IV Wspierajmy dziecko w poszukiwaniu pasji

Rozwijanie pasji uczy planowania, odpowiedzialności, konsekwencji i systematyczności. Dziecko dzięki rozwijaniu pasji poznaje swoje mocne i słabe strony oraz uczy się, jak sobie radzić z rywalizacją i z porażkami.

V Zachęcajmy dziecko do pielęgnowania kontaktów z rówieśnikami

Przyjaźnie dają wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Od udanych kontaktów z rówieśnikami może nawet zależeć to, czy nasze dziecko zbuduje pewność siebie oraz to, jak będzie sobie radziło z nauką. Dlatego, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, nie ograniczajmy kontaktów towarzyskich naszemu dziecku. Zgódźmy się na wizyty przyjaciół córki/syna w naszym domu. Zachęcajmy do pielęgnowania starych przyjaźni i dbania o nowe.

VI Zachęcajmy dziecko do współpracy w grupie

Umiejętność współpracy w grupie to obecnie coraz większy atut na rynku pracy, a w polskiej szkole prym nadal wiedzie rywalizacja. Dlatego angażujmy dziecko do wspólnego poszukiwania rozwiązań oraz zachęcajmy do wspólnych aktywności.

VII Zachęcajmy dziecko do szukania i weryfikowania informacji

Dostęp do ogromnej ilości informacji, sprawił, że coraz trudniejsza jest ich weryfikacja i selekcja. Sprawne szukanie informacji, a następnie ocena ich rzetelności to jedna z najcenniejszych umiejętności naszych czasów.

VIII Zachęcajmy dziecko do nauki języka angielskiego

Język angielski to najbardziej uniwersalny język obcy. Umiejętność porozumiewania się w tym języku otwiera furtkę do każdej innej dziedziny nauki oraz wymarzonej pracy. Poza nauką języka obcego w szkole lub na kursie, zachęcajmy nasze dziecko do “studiowania” zawiłości tego języka również w warunkach domowych (oglądanie filmu w angielskiej wersji językowej, czytanie książki wydanej w języku angielskim).

IX Zadbajmy o zdrowy tryb życia naszego dziecka

Zadbajmy o właściwą dietę. Pilnujmy, aby w tygodniowym planie nauki naszego dziecka znalazł się czas poświęcony na wysiłek fizyczny, relaks i sen. Nie obciążajmy naszego dziecka zbyt wieloma zajęciami pozalekcyjnymi, pozwólmy mu od czasu do czasu na nudę i nic nie robienie.

X Angażujmy dziecko we wspólne, rodzinne aktywności

Przeznaczmy jedno popołudnie w tygodniu na aktywności, które sprawiają przyjemność wszystkim członkom rodziny. Wspólna wycieczka rowerowa, gra w szachy, czy też zwykły spacer w tak doborowym gronie, to niesamowita frajda i skuteczny sposób na zacieśnianie więzów rodzinnych.

XI Obserwujmy rozwój naszego dziecka we wszystkich jego aspektach

Jeżeli coś nas niepokoi szukajmy specjalistycznego wsparcia. Zadaniem lekarzy, psychologów i pedagogów jest ocena rozwoju dziecka i dobór metod przezwyciężania pojawiających się nieprawidłowości. Wczesna interwencja specjalisty jest niesamowicie istotna z punktu widzenia optymalnego rozwoju naszego dziecka.

XII Pozwalajmy dziecku na porażki, chwalmy za sukcesy oraz doceniajmy wysiłek wkładany w wykonywane zadania

Porażki są wpisane w nasze życie. Ważne jest jednak, by zrozumieć ich przyczyny, wyciągać z nich wnioski i starać się do nich więcej nie dopuszczać. Nierzadko się zdarza, że osiągnięcie sukcesu okupione zostało wieloma porażkami. Dlatego już sam wysiłek włożony w wykonanie konkretnego zadania, bez względu na to, czy prowadzi do osiągnięcia sukcesu, czy nie, powinien być dostrzeżony i pochwalony. Pochwały motywują dzieci do dalszego działania i wzmacniają odpornosć na niepowodzenia.

Centrum Synergia życzy Dzieciom, Nastolatkom, Nauczycielom i Pracownikom oświaty oraz Rodzicom i Opiekunom wspaniałych sukcesów, dużo wytrwałości, wiele cierpliwości i niewyczerpanych pokładów optymizmu w roku szkolnym 2021/2022.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Bunt nastoletni

Depresja u nastolatków