Przejdź do treści
Strona główna » 13 skutecznych kroków w procesie leczenia depresji

13 skutecznych kroków w procesie leczenia depresji

13 skutecznych kroków w procesie leczenia depresji

Krok. Ile ich trzeba aby wyleczyć depresję?

Depresja jest bardzo ciężką chorobą, ale na szczęście można ją skutecznie leczyć. Dlatego przygotowaliśmy krótką instrukcję postępowania z depresją i kierujemy ją do osób, które:

  • podejrzewają to zaburzenie u siebie,
  • podejrzewają to zaburzenie u kogoś bliskiego,
  • są w trakcie leczenia choroby.
    Mamy nadzieję, że instrukcja usprawni proces leczenia dolegliwości i okaże się cennym źródłem informacji.

13 skutecznych kroków w procesie leczenia depresji

KROK 1

Obserwujemy swoją kondycję psychiczną.

Jeżeli od wielu dni odczuwamy smutek i przygnębienie oraz brak energii do działania, to znak, że musimy obserwować swoją kondycję psychiczną. O pomocy (wsparciu bliższego otoczenia oraz specjalisty) należy pomyśleć, gdy obniżony nastrój zacznie przybierać na sile, będzie utrzymywał się dłużej niż dwa tygodnie oraz zacznie zaburzać nasze funkcjonowanie w codziennym życiu. Jeszcze bardziej do wizyty u specjalisty powinno nas przekonać pojawienie się charakterystycznych myśli. Jest to tzw. myślenie zero-jedynkowe, na przykład: ”Nic mnie nie cieszy”, “To wszystko moja wina”, “Z niczym sobie nie radzę”.

KROK 2

Zwracamy uwagę na maski depresji.

Osoba cierpiąca na depresję wcale nie musi być smutna i przygnębiona. Zaburzenie to potrafi podszywać się pod inne choroby, co skutecznie maskuje prawdziwą przyczynę dolegliwości. Jeżeli przeprowadzone badania u różnych specjalistów nie wykazały żadnych jednostek chorobowych, a objawy somatyczne nie ustępują, należy wziąć pod uwagę możliwość rozwijającej się depresji. O chorobie świadczyć mogą też zachowania ryzykowne oraz autodestrukcyjne.

KROK 3

Rozmawiamy o naszych problemach z bliskimi.

Ludzie chorujący na depresję bardzo potrzebują wsparcia bliskich. Dlatego nie wstydźmy się rozmawiać o chorobie z naszymi rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi. W razie konieczności możemy zwrócić się do nich z prośbą o pomoc. Bliskość, dotyk i zrozumienie zaufanego człowieka wspomaga proces leczenia osoby chorej na depresję.

KROK 4

Szukamy specjalistycznej pomocy.

Aby zdiagnozować depresję i odpowiednio ją leczyć, musimy skierować nasze kroki do specjalisty zajmującego się zaburzeniami z zakresu zdrowia psychicznego. Do wyboru mamy psychologa, psychiatrę lub psychoterapeutę. Przed wyborem konkretnego specjalisty wskazane jest sprawdzenie jego referencji i wykształcenia. Cenne mogą się również okazać opinie innych osób korzystających z usług konkretnego psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Jeżeli mamy wątpliwości co do wyboru specjalisty, to na pierwszą konsultację możemy wybrać się do lekarza rodzinnego.

KROK 5

Umawiamy się na konsultację.

Jeżeli obniżony nastrój nie utrudnia nam zbyt mocno codziennego funkcjonowania oraz nie zauważamy innych niepokojących objawów (poważne trudności z koncentracją, problemy ze snem czy bóle psychosomatyczne), to na pierwszą wizytę możemy zgłosić się do psychologa. Specjalista oceni stan naszego zdrowia i w przypadku podejrzenia depresji skieruje nas do psychiatry.

Do psychiatry powinniśmy się zgłosić, kiedy dolegliwości związane ze złym nastrojem utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, a także gdy odczuwamy bóle psychosomatyczne, wielki niepokój i lęk oraz mamy problemy ze snem i koncentracją. Koniecznie natomiast powinniśmy się zgłosić do tego specjalisty, jeżeli zauważymy u siebie myśli samobójcze.

Pierwszą konsultację można odbyć również u psychoterapeuty lub lekarza rodzinnego, którzy w razie potrzeby skierują nas do właściwego specjalisty.

KROK 6

Akceptujemy depresję i konieczność jej leczenia.

W przypadku otrzymania diagnozy potwierdzającej depresję musimy zmierzyć się z koniecznością zaakceptowania tego faktu. Jest to warunek konieczny, aby podjąć skuteczne leczenie. Leczeniem depresji zajmują się psychiatrzy, psycholodzy i psychoterapeuci. Lekarz decyduje o tym, czy wskazana jest hospitalizacja oraz zastosowanie leków. Często zdarza się, że leczenie farmakologiczne wspierane jest psychoterapią.

KROK 7

Rozpoczynamy leczenie choroby.

Celem zastosowania środków antydepresyjnych jest zmniejszenie lub wyeliminowanie problemów z apetytem i snem oraz takich emocji, jak: niepokój, rozdrażnienie czy przygnębienie. Wsparcie psychoterapeutyczne ma natomiast na celu wzmocnić chorego i zaopatrzyć w takie umiejętności, które zmniejszą ryzyko pojawienia się objawów depresyjnych w przyszłości.

KROK 8

Stosujemy się sumiennie do zaleceń lekarzy.

Warto pamiętać, że psycholodzy, psychiatrzy i psychoterapeuci, pod opieką których jesteśmy, to nasi sprzymierzeńcy w walce ze wspólnym wrogiem, jakim jest depresja. Dlatego należy stosować się do ich wskazówek i zaleceń oraz dbać o wzajemną, życzliwą atmosferę.

KROK 9

Nie przerywamy na własną rękę zalecanej terapii i/lub leczenia farmakologicznego.

Należy pamiętać, że leki przeciwdepresyjne zaczynają na ogół działać po upływie około 2-4 tygodni od rozpoczęcia ich przyjmowania. Niewskazane jest samodzielne odstawianie leków, gdyż zwiększa to ryzyko nawrotu problemów o większym nasileniu. Nie powinno się również samodzielnie przerywać terapii, gdyż tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, kiedy należy zakończyć spotkania terapeutyczne.

KROK 10

Nie opuszczamy zalecanych przez specjalistów wizyt kontrolnych.

Systematyczne spotkania ze specjalistami odgrywają bardzo ważną rolę w procesie monitorowania przebiegu choroby i jej leczenia. Dlatego zaleca się nie odwoływać ustalonych terminów wizyt, chyba, że są ku temu uzasadnione powody.

KROK 11

Zadajemy specjalistom pytania dotyczące naszej choroby.

Mamy prawo do czynnego udziału w procesie leczenia depresji. W związku z tym możemy prosić naszego psychologa, psychiatrę lub psychoterapeutę o udzielenie odpowiedzi na dręczące nas pytania z zakresu leczonej choroby. Pomocne może być również wskazanie przez specjalistów opracowań, zawierających wartościowe i przystępnie napisane informacje na temat depresji.

KROK 12

Możemy sobie pogratulować!

Walka z chorobą wymagała wiele wysiłku i pracy, ale podołaliśmy wyzwaniu i nareszcie możemy wrócić do dawnych aktywności.

KROK 13

Jesteśmy czujni na ponowne wystąpienie niepokojących objawów, aby w porę na nie zareagować.

Po ustąpieniu objawów depresji i odzyskaniu równowagi psychicznej wskazana jest czujność i szybka reakcja na pierwsze symptomy nawracającej choroby. Szybkie i odpowiednie postępowanie może zapobiec ponownemu rozwinięciu się pełnoobjawowej depresji!

.

.

.

.