Przejdź do treści
Strona główna » 7 najciekawszych faktów na temat “drzewa czarownic”

7 najciekawszych faktów na temat “drzewa czarownic”

7 najciekawszych faktów na temat “drzewa czarownic”

Dlaczego jarzębinę nazywamy drzewem czarownic” lub “pożądaniem ptaków”? Czy “drzewo czarownic” jest Państwa opiekunem? Na czym polega terapeutyczne działanie jarzębiny? Na te i na inne pytania udzielamy Państwu odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

1. Jarzębina i magia

Dawniej wierzono, że jarzębina odpędza złe moce i duchy. Dlatego jej angielska, ludowa nazwa brzmi: “drzewo czarownic”.  Ponoć wystarczyło posadzić drzewo koło domu, aby przegonić wiedźmy raz na zawsze. Aby natomiast zatrzymać w grobach duchy zmarłych sadzono ją na kościelnych dziedzińcach. Chłopi przed wyjściem nocą z chaty wkładali kilka jarzębinowych korali do kieszeni lub za pas. Gałązki jarzębiny z koralami wplatano również w wieńce dożynkowe, co miało zapewnić dobry urodzaj w następnym roku. Korale wykonane z owoców jarzębiny cieszyły się natomiast wielkim powodzeniem u pań, które wierzyły, że ich noszenie może przynieść szczęście w miłości.(*)

Łemkowie z kolei uważali drzewo za siedlisko diabła. Jedna z ich legend mówi, że Judasz powiesił się właśnie na jarząbku, stąd nazwa “juda” lub “judaszowe drzewo”.

Magiczne znaczenie jarzębinie przypisywano nie tylko w Polsce. Okazuje się, że drzewo to czciły już ludy pogańskie, natomiast do rangi drzewa świętego wyniesiono ją w Islandii. Gałązki drzewa układano na grobach najbliższych, traktując je jako amulety chroniące przed złymi mocami. Zwyczaj ten w Skandynawii trwa zresztą po dziś dzień. W Niemczech natomiast gałązka z owocami chroniła przed piorunami, dlatego kalenice domów w okresie burzowym przybierano bukietami i wieńcami. 

Na naszych wschodnich rubieżach jarzębina również uchodziła za czarodziejskie drzewo, które posiadało moc ochronną przed szatanem. Szeptuchy uważały ją wręcz za najświętsze z drzew, gdyż zapewniało ochronę oraz oczyszczenie z negatywnych energii. U każdej z nich w ogrodzie można było znaleźć kilka drzew tego gatunku. Na podstawie obserwacji zachowania drzewa przepowiadano niegdyś pogodę i różne zdarzenia. Rychłej wojny, epidemii lub klęski nieurodzaju spodziewano się, gdy korale opadały wczesną jesienią. Wierzono też, że owoce jarzębiny mogą obniżyć pobudliwość płciową. W tym celu zawieszano “gałązkę nad łóżkiem zbyt ochoczego chłopca lub nadto zalotnej panny, aby natychmiast nieskromne chęci uśmierzyć”(**)

2.  Jarzębina – “Znak zodiaku”

Przesłanie o podobieństwie charakterów ludzi i drzew zawdzięczamy celtyckim kapłanom, mędrcom i wróżbitom. Ich obserwacje i wnioski sprzed ponad dwóch tysięcy lat, zapoczątkowały powstanie horoskopu drzewnego (celtyckiego). Horoskop celtycki składa się z 22 znaków drzewnych, które pełnią rolę zodiaków. 

Zastanawiacie się Państwo, czy należycie do grona tych osób, nad którymi opiekę roztacza jarzębina? Już odpowiadamy. Tak, jeżeli urodziliście się między 01-10 kwietnia oraz 04-13 października. A co wiemy o osobach spod znaku jarzębiny? Otóż osoby urodzone we wskazanych okresach postrzegane są według kalendarza drzewnego, jako wrażliwe, delikatne i uśmiechnięte. Kiedy jednak sytuacja tego wymaga potrafią wykazać się ogromny hartem ducha, siłą i wytrwałością. Ludzie, nad którymi opiekę roztacza jarzębina są odpowiedzialni, samodzielni i łatwo przystosowują się do nowych warunków życia. Wykazują przy tym dużą empatię i gotowość do pomocy. W wielu aspektach życia zachowują jednak daleko idącą ostrożność, gdyż boją się ryzykownych działań. Poza tym osoby spod znaku jarzębiny odznaczają się dużym intelektem, błyskotliwością i zdolnościami negocjacyjnymi, chętnie wykorzystywanymi w pracy. W miłości zaś są nieprzewidywalne i wymagające, dlatego potrzebują czułego i tolerancyjnego partnera.(***)

3. Jarzębina – czasy współczesne

Wiemy już, że w niektórych krajach do dnia dzisiejszego przypisuje się jarzębinie magiczne właściwości. Jednak współcześnie drzewo to cenimy głównie  za walory  terapeutyczne, lecznicze, kulinarne, estetyczne i ozdobne. Drodzy Państwo mieniące się czerwienią korale jarzębiny nie pozostawiają już złudzeń. Oto coraz żwawszym krokiem zbliża się do nas jesień, a wraz z nią jesienna uczta smaków, kolorów i zapachów…

4. Jarzębina – działanie terapeutyczne

A. Kontakt z drzewem

Zanim jednak jesień rozgości się u nas na dobre, zastanówmy się na czym polega terapeutyczne działanie jarzębiny. Otóż systematyczne zasilanie energią drzew, w tym jarzębiny   zwiększa odporność organizmu, polepsza samopoczucie, przywraca optymizm, wpływa na twórczą aktywność. Wzmacnia człowieka, wspiera jego rozwój i dodaje mu zdrowia. Każdy gatunek ma inne właściwości, inną energię. – W zależności od tej energii drzewa wywołują w duszy człowieka różne stany – wyjaśnia Telesińska – podobnie jak wywary, nalewki i syropy sporządzane z różnych drzew oddziałują na różne schorzenia.”(****)

Wiemy już, że jarzębina ma na nas pozytywny wpływ. Zresztą nie ma drzew, które mogłyby uczynić nam krzywdę. Są jednak takie, które nie leczą, bo same są chore – przestrzega Zofia Telesińska. – Rosną na ciekach wodnych, które promieniują negatywną energią. Łatwo je rozpoznać: są poskręcane, ze zwyrodnieniami, uschnięte, mają na sobie pasożyty, np. jemioły lub huby. Do takich nie radzę się przytulać, bo ściągamy negatywną energię cieku, i to wzmocnioną – dodaje radiestetka.(*****)

Nie przytulajmy się zatem do chorego ani tym bardziej umierającego drzewa. Tylko żywe drzewa mają wartości energetyczne. Iglaste są żywe cały rok, liściaste tylko od wiosny do jesieni. W pobliżu drzewa, do którego chcemy się przytulić nie powinno być transformatorów lub trakcji elektrycznych. Nie przynośmy też chorych drzew do domu.

A jak sprawdzić, czy jarzębina działa na nas dobrze? – Liczy się pierwszy moment pobierania energii – wyjaśnia Zofia Telesińska. – Jeśli czujemy odprężenie, jest nam błogo lub po prostu przyjemnie – kontynuujmy terapię. Natomiast jeżeli odczuwamy zbyt silny przepływ energii lub ból głowy, przenieśmy się gdzie indziej.(******)

Drodzy Czytelnicy możemy się zatem przytulać do jarzębiny, mówić do niej lub usiąść w jej cieniu. Forma kontaktu z drzewem ma znaczenie drugorzędne, najważniejsze jest to, żeby przebywać w jego pobliżu.

B. Wykorzystanie owoców i liści jarzębiny w procesie twórczym 

Oprócz bezpośredniego kontaktu z drzewem, pozytywny wpływ na naszą kondycję psychiczną ma obcowanie z jego owocami i liśćmi w procesie twórczym. Ta aktywność może przebiegać w formie terapii, pod okiem wykwalifikowanego specjalisty i będziemy wtedy mówili o tzw. arteterapii, czyli terapii przez sztukę. Może też przybierać  charakter bardziej lub mniej formalnych zajęć plastycznych lub technicznych. Spójrzmy na dzieci. One uwielbiają bawić się owocami jarzębiny. Tworzą z niej piękne korale i ozdoby do włosów. Przyjemnością może być już samo zbieranie owoców jarzębiny i zrywanie jej liści. Nie strońmy od takiej formy aktywności. Możemy sobie zaplanować spacer, podczas którego skompletujemy materiał do dalszej aktywności twórczej. Ogranicza nas tutaj tylko własna wyobraźnia i kreatywność. Efektem takiej formy spędzania czasu będzie odwrócenie uwagi od problemów dnia codziennego i odprężenie, co wpływa korzystnie na naszą kondycję psychiczną.

5. Jarzębina – zdrowie i uroda

Drodzy Czytelnicy przyjrzyjmy się również innym zaletom “drzewa czarownic”. Owoce jarzębiny, czyli czerwone kuleczki zawierają dużo witaminy C, E, P, K, PP, garbniki, pektyny i dwukrotnie więcej karotenu niż marchew. Mają właściwości przeciwzapalne, moczopędne, regulują przemianę materii oraz działają wzmacniająco przy grypie i przeziębieniu. Surowe owoce są niejadalne ze względu na gorzki smak oraz zawartość trującego w większych dawkach składnika – kwasu parasorbinowego. Gorzkiego smaku i trujących właściwości możemy się jednak pozbyć, jeżeli owoce zanurzymy na chwilę we wrzątku, poddamy suszeniu lub mrożeniu. Przygotowane w ten sposób owoce stają się świetnym surowcem, na bazie którego powstają smaczne konfitury, musy, soki, syropy czy wyśmienite nalewki. Owoce jarzębiny pomagają nam również dbać o urodę, gdyż wspaniale nadają się do sporządzania domowych maseczek do twarzy.

6. Jarzębina – “pożądanie ptaków”

Drzewo czarownic nazywamy również “pożądaniem ptaków” lub “polowaniem na ptaki”. Wzięło się to stąd, że dawniej myśliwi wabili nią zwierzęta. Owocami jarzębiny zajadają się między innymi ptaki (jemiołuszki, gile, drozdy), dziki, sarny i wiewiórki.

7. Jarzębina – symbolika kwiatowa

W symbolice kwiatów, bukiet wykonany z owoców jarzębiny oznacza życzenie komuś radości i powodzenia.

Drodzy Państwo korzystajmy z uroków jesieni. Jak najczęściej spędzajmy czas na łonie natury, w towarzystwie drzew. Zbierajmy korale jarzębiny, kasztany, żołędzie, szyszki. Jesienne zbiory mogą zaowocować między innymi prześlicznymi dekoracjami, które będą uatrakcyjniać nasze ogrody oraz wnętrza i fasady domów.

(*)Jesienne galerie – jarzębina.,poznan.lasy.gov.pl   1

(**)Jarząb pospolity-jarzębina. Właściwości, zastosowanie, magia; magicznyzielnikdziewanny.com   2

(***) Jarzębina: urodzeni 1-10 kwietnia, 4-13 października, horoskopy.gazeta.pl  3

(****)Katarzyna Bonda, Drzewa poprawiają samopoczucie i działają leczniczo, poradnikzdrowie.pl  4

(*****) Katarzyna Bonda, Drzewa poprawiają samopoczucie i działają leczniczo, poradnikzdrowie.pl

(******)Katarzyna Bonda, Drzewa poprawiają samopoczucie i działają leczniczo, poradnikzdrowie.pl

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Dogoterapia

  Czy psychoterapia może być szkodliwa?