Przejdź do treści
Strona główna » Badanie pilotażowe Galaxy – 05/02/2022r.

Badanie pilotażowe Galaxy – 05/02/2022r.

Badanie pilotażowe Galaxy

W styczniu Centrum przeprowadziło badania pilotażowe dotyczące zagrożenia wypaleniem zawodowym wśród mieszkańców Szczecina. Wyniki tego badania wskazują jednak na trendy występujące w całym polskim społeczeństwie. O wypaleniu zawodowym mówi się od lat w kontekście różnych zawodów, tak zawodów związanych z trudnymi relacjami z innymi osobami np. pracownicy społeczni, ratownicy medyczni, czy też wiążące się z dużą odpowiedzialnością biznesową, czyli chociażby kierownikami w dużych firmach. Wypalenie zawodowe może jednak dotyczyć każdego z nas w określonym czasie i warunkach.

Czy wiecie, że 1 na 6 pracowników zmaga się z depresją, lękiem lub stresem związanym z pracą? (Raport How to support staff who are experiencing a mental health problem, Mind, 2020). Dodatkowo 87% pracowników różnych firm sięga po środki uspokajające, aby radzić sobie ze stresem i niepokojem związanym z pracą? (Raport Stresodporni, Human Power, 2020). Dane te są bardzo niepokojące, sytuacja pandemii i związanej z nią pracy zdalnej dodatkowo spowodowała wzrost poziomu stresu, a niepewność sytuacji na rynku pracy sprawiła, że w życie zawodowe wkradła się niepewność i brak stabilności. Badania przeprowadzone przez Centrum Synergia ukazały jak społeczeństwo radzi sobie w pracy w sytuacji przetrwałej pandemii. Nasze ankiety wypełniło ponad 200 osób, różnej płci, z różnymi doświadczeniami zawodowymi i z różnym stażem pracy, pracownicy szeregowi i dyrektorzy – każda z tych osób wypełniając ankietę mogła sprawić, że lepiej zrozumiemy wypalenie zawodowe.

W badaniu interesowały nas  tematy takie jak:

  • objawy depresji,
  • satysfakcja zawodowa,
  • mobbing,
  • podejście do pracy zdalnej,
  • przeznaczone dla kobiet odczucia mogące mieć związek z depresją poporodową i trudnościami związanymi z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim/wychowawczym.

Badania pilotażowe wskazały, że kobiety prezentują więcej objawów depresyjnych, a także objawów wypalenia zawodowego niż mężczyźni. Mężczyźni także wykazywali się większą satysfakcją wynikającą z obecnej pracy, a także mniej niż kobiety odczuwali mobbing ze strony pracodawców. Praca zdalna okazała się podobnie mało kłopotliwa dla obu płci.

Najwyższy poziom zaburzeń depresyjnych wykazywały osoby w wieku 56-65 la. Jest to zgodne z ogólnokrajowymi badaniami mówiącymi o tym, że wśród osób w tym wieku jest największą liczba samobójstw związana z poczuciem braku sensu życia, słabnącym zdrowiem i odczuciem bycia niepotrzebnym. Mając na uwadze te statystyki uważajmy na naszych seniorów, jako bliskie osoby starajmy się badać ich nastrój i dbać o nich. Co z młodszymi osobami? Największą satysfakcja zawodowa wykazują się osoby w wieku 46-55, a najmniejszą osoby w wieku 18-25 lat. Praca zdalna w czasie pandemii stała się codziennością. Część osób była z tego bardzo zadowolona, a część odczuwała to jako utrapienie. Jak rozkładało się to w związku z wiekiem? Najgorzej pracę zdalną oceniają osoby w wieku 46-55, a najlepiej osoby między 18 a 25 rokiem życia.

Jak wygląda satysfakcja z pracy z punktu widzenia zajmowanego stanowiska? Najmniejsza satysfakcję wykazują osoby na stanowisku asystenta, a najwyższą na stanowisku dyrektora, a także członka zarządu. Interesujące jest to, że pracownik szeregowy czuje wyższa satysfakcję z pracy niż asystenci i specjaliści.

Mobbingiem określamy długotrwałe i uporczywe nękanie pracownika, które ma na celu np. poniżenie, zastraszenie lub ośmieszenie danej osoby. Jest to pewna forma przemocy psychicznej i/lub fizycznej. Coraz więcej się o nim mówi, natomiast trudno nam o mobbingu rozmawiać, o tym jednak trzeba mówić szczególnie, że z naszego badania wynika, że największy poziom odczuwanego mobbingu mają specjaliści i asystencji, natomiast równy pomimo odczuwają także dyrektorzy.

W przeprowadzonych badań pilotażowych wynika, że wypalenie zawodowe dotyczy bardzo wielu dziedzin życia i łączy się z różnego typu sytuacjami na rynku pracy. Dla Centrum Psychoterapii i Coachingu Synergia to dopiero początek. Planujemy dalej badać i dać Państwu produkty, które pozwolą walczyć z wypaleniem, rozumieć je i pomóc w odczuwaniu satysfakcji z pracy.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Wyniki ankiety – Galaxy 06.08.2022

Kobietowo 21.04.2022 – wyniki testów wysokiej wrażliwości

Kobiecy alkoholizm: kobieta w alkoholowym zniewoleniu