Przejdź do treści
Strona główna » Czy warto studiować psychologię? – cz. 2

Czy warto studiować psychologię? – cz. 2

Czy warto studiować psychologię? - cz. 2

W poprzednim artykule skupiliśmy się na tym, jak wygląda proces rekrutacji na kierunku psychologia. Ale warto też zagłębić się w to, co dalej? Czy można od razu po studiach pracować jako psycholog, czy trzeba też odbyć jakieś specjalne szkolenia, a może wystarczy jakiś krótki kurs?

Praca

            Zacznijmy od tego, czy zaraz po studiach możemy zacząć pracować jako psycholog? Tutaj odpowiedź nie jest  taka prosta. Wiele zależy od tego, jaką specjalność się wybrało jeszcze w trakcie studiów, oraz w jakim miejscu stara się o posadę. Najczęściej absolwenci, bez żadnych specjalizacji znajdą zatrudnienie w oświacie, sprzedaży, reklamie czy transporcie, lecz wiele zależy tak naprawdę od szczęścia. Tak jak w każdym innym zawodzie, ukończenie kursów i szkoleń stawia nas wyżej w walce o dane stanowisko.

Staże

            Staż w szpitalu psychiatrycznym, czy w przedszkolu są czymś, co bardzo dobrze będzie wyglądało w naszym CV. Jest to również dla nas szansa, aby się wykazać i mieć możliwość zatrudnienia w danej placówce. Bardzo często zdarza się, że staże są czymś za co musimy płacić, mimo tego, zainteresowanie taką praktyką jest dość popularne jeszcze w czasie studiów.

Jeśli kursy i szkolenia, to jakie wybrać?

Wiele firm oferuje kursy dla psychologów i studentów psychologii. Warto jednak, szukać kursów, które gwarantują nam certyfikaty. Tematyki  szkoleń są bardzo różnorodne i w zależności od tego czego tak naprawdę chcemy się nauczyć, takiej oferty musimy szukać. Wiele firm oferuje kursy, dzięki którym będziemy mogli wykonywać konkretne testy diagnostyczne, czy też szkolenia przygotowujące nas do pracy z jakimś zaburzeniem, warto jednak pamiętać, że kursy są czymś krótkoterminowym i dobrze wyglądają w naszym CV, lecz czasem sam kurs nie wystarczy.

Specjalizacje

            Po skończeniu studiów, najlepszą lecz najbardziej wymagającą ścieżką jest wybranie specjalizacji. Jest to najczęściej długoterminowe doszkalanie, dzięki któremu zdobywamy kwalifikacje do wykonywania pracy w konkretnym nurcie psychologicznym.

            Jeśli po psychologii zdecydujemy się na specjalizację kliniczną, zyskamy wiedzę aby pracować w bardzo wielu miejscach. Jest to idealny kierunek dla osoby, która interesuje się diagnozą i pomocą psychologiczną. Szkolenie to trwa 4 lata, więc jest dość czasochłonne.

          

  Psychoterapeuta, niekoniecznie musi posiadać dyplom psychologa, ale jest on na pewno mile widziany. Aby zostać psychoterapeutą, trzeba udać się do konkretnych szkół psychoterapeutycznych. W Polsce możemy znaleźć szkoły z nurtów: psychodynamicznego, systemowego, Gestalt, kognitywno-behawioralnego i integratywnego. Jeśli nie wiesz, którą szkołę wybrać, wystarczy, że sprawdzisz, który nurt jest ci najbliższy. Szkolenia psychoterapeutyczne zazwyczaj trwają 4 lata i są szkoleniami weekendowymi, a już po 2 roku jest się uprawnionym do prowadzenia terapii.

         

   Jeśli interesuje cię Coaching, to nie musisz koniecznie być z wykształcenia psychologiem.  Nie jest to zawód uregulowany prawnie, ale warto rozważyć pójście na studia podyplomowe z tego kierunku. Warto również udać się na akredytowane kursy i szkolenia z tego zakresu.

    

        Psycholog może również pracować w poradniach dla dzieci i młodzieży. Jest to idealny kierunek dla osób, które planują swoją przyszłość na pracy z dziećmi. Jest to bardzo dobre miejsce na zdobywanie doświadczenia terapeutycznego i zdobycie wiedzy potrzebnej nam do pracy z młodymi ludźmi.

Oczywiście specjalizacje wymienione w naszym artykule nie są wszystkimi możliwymi ścieżkami kariery, gdyż możliwości pracy po studiach psychologicznych są niesamowicie obszerne. Nie wspomnieliśmy o takich miejscach jak np. praca w sądzie, sporcie, czy w reklamie. Warto więc zagłębić się w temat samemu, aby mieć pewność, że zadecydowało się prawidłowo o naszej edukacji zawodowej.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Czy warto studiować psychologię?

Wywiad seksuologiczny – czym jest?