Przejdź do treści
Strona główna » Czy warto studiować psychologię?

Czy warto studiować psychologię?

Czy warto studiować psychologię?

Historia:

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest psychologia? Jest to dosyć młoda nauka, której początków można jednak wyszukiwać już w czasach antycznych. Filozofowie już tamtych czasach interesowali się mózgiem i tym jak zmiany w nich zaburzają funkcjonowanie człowieka.  Hipokrates interesował się typologią osobowości ludzkiej, a Arystoteles i Platon mówili o istocie duszy człowieka. Chociaż w tamtych czasach nie mówiono jeszcze o takim terminie jakim jest „psychologia”, to ich działania doprowadziły właśnie do jej powstania.

                Nie zapominajmy również o bardziej współczesnych twórcach psychologii takich jak Wundt czy Freud. Pierwszy z nich uznawany jest za założyciela psychologii, a drugi natomiast za ojca psychoanalizy, która wniosła bardzo wiele do współcześnie widzianej psychologii, jaką posługują się psychologowie oraz psychoterapeuci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się historii psychologii dużo więcej, to warto rozważyć studiowanie właśnie tego kierunku.

Czego uczy:

Ale psychologia to przecież nie tylko historia. Nawet wręcz przeciwnie, skupia się ona w końcu w dużej mierze na teraźniejszości. Podczas studiowania na tym kierunku, możesz dowiedzieć się wielu informacji na temat tego, jak funkcjonuje ludzki mózg, jak diagnozować i klasyfikować różne zaburzenia, czy też tego, w jaki sposób każdy z nas widzi i odczuwa emocje. Oczywiście to są tylko niektóre przykłady z wielu innych rzeczy, których można się nauczyć.

Trochę wiedzy o toku nauczania i płatnościach:

Długość trwania studiów różni się w zależności od wybranego toku nauczania, do wyboru są jednolite studia magisterskie (5 lat), studia I stopnia (3 lata), oraz studia II stopnia (2 lata). Studia mogą odbywać się w formie stacjonarnej (dzienne), niestacjonarnej (weekendowe) oraz online. Ofertę studiów psychologicznych oferuje 25 uczelni publicznych, oraz aż 47 uczelni prywatnych na terenie całej polski.

Warto również wiedzieć, ile za takie studia się płaci. Jeśli chodzi o uczelnie publiczne studiowanie na nich jest bezpłatne, natomiast na uczelniach prywatnych ceny mogą być różne, ale wahają się zazwyczaj między 4320 zł a 10500 zł za sam pierwszy rok studiów i bardzo często z każdym rokiem opłata minimalnie wzrasta.

A co jeśli mówimy o maturze? Jakie przedmioty są wymagane?

                Na każdej uczelni mogą wymagać innych przedmiotów, więc warto zagłębić się w ofertę rekrutacyjną, jeśli masz jakąś konkretną na oku. Jeśli natomiast nie wiesz za bardzo, na którą uczelnię się wybrać, oto najbezpieczniejsze opcje, które warto rozważyć:

  • Biologia
  • Wiedza O Społeczeństwie
  • Język Polski
  • Chemia
  • Historia
  • Język Obcy

Oczywiście przedmioty takie jak: matematyka, informatyka, filozofia, geografia czy fizyka również są rozważane na niektórych uczelniach. Jeśli nie jesteś dobry z żadnych z powyższych nie musisz się martwić

Rozpocząłem studia i co dalej?

Coś o czym wiele osób nie mówi, a co jest bardzo istotne w studiowaniu psychologii, a mianowicie: specjalności. Każda uczelnie oferuje różne wybory, ale podstawowymi są: psychologia edukacyjna, psychologia kliniczna, psychologia zdrowia, psychologia społeczna, psychologia biznesu czy psychologia sportu. Każda ze specjalności pozwala na wybór kierunku swojej późniejszej kariery w świecie psychologów. Oczywiście nie ma się czym martwić, nie wybiera się jej w momencie rozpoczęcia studiów, lecz w późniejszym okresie, kiedy już zdążysz zapoznać się trochę z tym jak wygląda praca psychologa.

A co po skończeniu studiów?

                W większości przypadków, skończenie studiów psychologicznych i zdobycie tytułu naukowego nie kończy naszej ścieżki edukacyjnej. W zależności od tego, jaką ścieżkę wybrało się podczas studiów, możemy zdecydować się na wybór specjalizacji czy kursów. Zapewnią nam możliwość pracy w konkretnym środowisku np. jeśli chcesz zostać psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym, musisz ukończyć kurs z tej właśnie psychoterapii. Długość trwania szkolenia jest w dużej mierze uzależniona od twojego wyboru, ale nie martw się, że jeszcze tego nie wiesz, jeśli nie rozpocząłeś jeszcze studiów, to będziesz mieć czas na przemyślenia.