Przejdź do treści
Strona główna » Depresja w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Depresja w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Depresja w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

“Piekło depresji polega na utracie nadziei”- twierdził psychiatra Antoni Kępiński. Niestety utraty nadziei doświadczają również dzieci. Szacuje się, że na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2-, 3 – roku życia, 2 % dzieci w grupie 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej (dane: forumprzeciwdepresji.pl). W literaturze psychologicznej zwraca się uwagę na duże trudności diagnostyczne w przypadku depresji dziecięcej i młodzieżowej.

Depresja w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Dzisiaj przyjrzymy się depresji występującej u dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Naukowcy twierdzą, że symptomy depresji w tak młodym wieku wskazują często na chorobę dziedziczną. Zwrócił na to uwagę między innymi dr med. Piotr Radziwiłłowicz, psychiatra z Akademii Medycznej w Gdańsku, który w rozmowie z portalem poradnia.pl mówił: Tymczasem warto wiedzieć, że dziecięce depresje nie mają wyłącznie charakteru reaktywnego, nie wynikają z konkretnych życiowych zdarzeń.

Wielu małych pacjentów cierpi na depresje endogenne, do których dochodzi na tle organicznym, nerwowym, hormonalnym, wskutek biochemicznych zaburzeń funkcjonowania. Uwarunkowania zewnętrzne nie mają żadnego wpływu na chorobę, a jej powtarzające się w pewnym rytmie objawy są podobne jak u dorosłych. Dziecko z depresją endogenną czuje się źle. Wzrasta w kochającym i bezpiecznym domu, nie ma kłopotów w szkole, dobrze funkcjonuje wśród rówieśników.

Oprócz podłoża genetycznego na rozwój depresji w dzieciństwie mogą mieć wpływ:
  • środowisko rodzinne (np. śmierć członka rodziny, konflikty rodzinne, przemoc, nadużycia seksualne, negatywne postawy rodzicielskie),
  • inne czynniki środowiskowe (przemoc psychiczna, fizyczna i emocjonalna ze strony rówieśników, nieadekwatne do możliwości dziecka oczekiwania rodziców, odrzucenie przez rówieśników, utrata więzi przyjacielskiej).

Przy utracie nadziei u dzieci chorych na depresję możemy obserwować utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie obniżony nastrój, problemy ze snem i apetytem. A zatem symptomy typowe również dla osób dorosłych borykających się z tą chorobą. Niektóre objawy depresji u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym znacznie jednak różnią się od objawów typowych w przebiegu tej choroby u osób dorosłych. 

Według psychologów i psychiatrów do głównych objawów depresji u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym należą:
  • drażliwość (wybuchy złości i płaczu),
  • objawy somatyczne (bóle głowy, brzucha),
  • nasilenie zachowań agresywnych (dziecko pozbywa się trudnych emocji podczas bójek i agresji słownej)
  • zaburzenia koncentracji uwagi i trudności z zapamiętywaniem (słabsze stopnie).

Objawy te skutecznie maskują depresję (maski depresji), dlatego tak często nie zostaje ona w odpowiednim momencie zdiagnozowana. Uwagę rodzica powinny zwrócić nietypowe, nagle pojawiające się zmiany zachowania u dziecka, które trwają około 2 tygodni. Drogi Rodzicu, jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka depresję, zgłoś się jak najszybciej do profesjonalisty! Depresję dziecięcą można skutecznie leczyć. Najczęściej w leczeniu tej choroby stosuje się psychoterapię, czasami niezbędne może okazać się włączenie leków. Ale o tym decyduje lekarz. Zapraszamy do kontaktu z naszym Centrum.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jak radzić sobie z lękiem?

Jak dbać o zdrowe relacje z pacjentem?