Przejdź do treści
Strona główna » Dlaczego problemy psychiczne stały się powszechne? – Czy to prawda?

Dlaczego problemy psychiczne stały się powszechne? – Czy to prawda?

Dlaczego problemy psychiczne stały się powszechne? – Czy to prawda?

Wiele osób uważa, iż różnego rodzaju problemy psychiczne w dzisiejszych czasach stały się powszechnym zjawiskiem. Powstają różnego rodzaju badania, które mają na celu udowodnić tą teorię, ale czy faktycznie tak jest?

Każde czasy są inne

                Jedną z teorii, która ma popierać to stanowisko jest fakt, iż coraz więcej osób zostaje zdiagnozowanych z jakimś zaburzeniem. Można więc uznać, że jeśli więcej osób otrzymuje taką diagnozę, to i zaburzeń jest więcej. Takie wrażenie może być jednak mylne. Zacznijmy od tego, że w przeszłości do psychologa chodzili tylko ci, którzy byli widocznie zaburzeni. Nie było to popularne, wręcz przeciwnie, osoba, która szła do psychologa, automatycznie była uznawana za osobę mocno zaburzoną. Pójście do specjalisty automatycznie klasyfikowało człowieka jako tego „gorszego” i „słabego”. Osób zaburzonych było mniej, właśnie dlatego, że ludzie nie chodzili na badania, tak naprawdę nigdy nie dowiemy się ile osób ze schizofrenią, depresją czy innymi zaburzeniami żyło te 20 czy 30 lat temu.

To przecież normalne

                W czasach w których żyjemy, pójście do psychologa zostało znormalizowane. Wiele osób mówi o tym, że chodzi do psychologa i poleca takie rozwiązania innym. Nie jest już tematem tabu to, że ktoś chodzi na terapię czy bierze leki przepisane od psychiatry. Również rodzice coraz częściej zabierają swoje dzieci na różnego rodzaju diagnozy, nie tylko związane stricte z zaburzeniami, ale też z predyspozycjami ich pociech. A jeżeli więcej ludzi chodzi do psychologa, to oznaczać to może, iż więcej osób zostaje zdiagnozowanych. Dlatego wiele ludzi myśli o tym, że  problemy psychiczne stały się dużo powszechniejsze.

Dostęp do internetu

                Z drugiej jednak strony, wiele mówi się o tym, że jesteśmy przebodźcowani. Media społecznościowe, telewizja, radio, czy wszelkie aplikacje korzystające z powiadomień „push up”. Codziennie jesteśmy bombardowani tysiącami zbędnych informacji. Dla naszego umysłu tak wiele informacji jest nie potrzebne. Mimo wszystko stara się on je zapisać w pamięci, bardzo często ignorując dużo istotniejsze informacje, które warto zapamiętać. Kiedy nasz umysł jest przeciążony, możemy odczuwać zmęczenie czy obniżony nastrój. Dłuższe oddziaływanie, może doprowadzić do takich zaburzeń jak depresja czy lęki, które w ostatnich latach są jednymi z najczęściej stawianych diagnoz.

Lepsza wiedza

                Za kolejną hipotezę dotyczącą tego, dlaczego problemy psychiczne stały się takie powszechne można uznać fakt, iż wiedza psychologiczna w dzisiejszych czasach jest dużo lepsza i dokładniejsza. Kolejne wersje ICD czy DSM sprawiają, że jesteśmy w stanie coraz dokładniej analizować pewne zaburzenia. Tym samym dużo łatwiej nam je zdiagnozować u pacjenta, niż lata temu. W dzisiejszych czasach zaburzenia są też dużo lepiej opisane. Wiemy na przykład, o istnieniu ADHD, Autyzmu czy Niepełnosprawności intelektualnej, które kiedyś uznawane były za jedno zaburzenie.

Większa dostępność

                Lata temu, dostęp do pomocy psychologicznej mieli tylko nieliczni. Placówek nie było wiele, a jak już istniały, to nie posiadały zbyt wiele miejsc. Jeżeli osoba chciała wziąć udział w terapii, musiała posiadać na to środki, a wiele osób ledwo było stać na podstawowe artykuły takie jak masło, czy leki na przeziębienie. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości uzyskania pomocy psychologicznej. W większości szkół dzieci mają dostęp do psychologów na każdym etapie nauczania. Istnieją ośrodki pomocowe, które świadczą usługi psychologiczne, prywatne gabinety terapeutyczne znajdują się prawie na każdym kroku. Jeśli więc ludzie mają większy dostęp do uzyskania pomocy, to chętniej się po nią zgłaszają.

Podsumowując, bardzo prawdopodobne jest, że jest coraz więcej zaburzeń i problemy psychiczne stały się dużo powszechniejsze. Na szczęście wiele osób zgłasza się po tą pomoc do specjalistów i otrzymuje ją w odpowiednim momencie. Wykwalifikowani psycholodzy są w stanie wesprzeć w trudnych sytuacjach, pomóc w powrocie do odpowiedniego funkcjonowania, czy w polepszeniu jakości własnego życia. Może jednak warto się do niego udać?

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Kiedy do psychoterapeuty?

Do którego specjalisty wybrać się na konsultację?

Pierwsza wizyta u psychologa