Przejdź do treści
Strona główna » Fazy miłości według Bogdana Wojciszke

Fazy miłości według Bogdana Wojciszke

Fazy miłości

Miłość to jedna z najbardziej fascynujących, niezrozumiałych, ale zarazem najważniejszych emocji odczuwanych przez człowieka. W książce ,,Psychologia miłości’’ profesor Bogdan Wojciszke przedstawia nam, jak miłość pomiędzy ludźmi ewoluuje, przygląda się temu zjawisku z perspektywy naukowej, prezentując model faz miłości, który ukazuje dynamiczny charakter tego uczucia.

Aby pokrótce opisać każdą z faz, trzeba wspomnieć o tak zwanych 3 składnikach miłości – intymności, namiętności i zobowiązaniu. Każda z tych cech ma inne natężenie, czas wzrostu i spadku oraz długość jej występowania w zależności od danej fazy w jakiej znajduje się dany związek.

Faza pierwsza to zakochanie – jest to krótkotrwała faza, która jest początkiem danej relacji. Najszybciej w tej fazie rozwija się namiętność, gdyż zazwyczaj nasze pierwsze wrażenia opierają się na wyglądzie danej osoby i jej fizyczności, chcemy się do niej zbliżyć, a każdy dotyk jest dla nas niesamowitym przeżyciem. Oczywiście ta faza może nie być pierwszą, gdyż czasem dopiero po długiej znajomości możemy poczuć do drugiej osoby coś więcej.

Faza druga są romantyczne początki. Jeśli zakochanie jest odwzajemnione przez drugą osobę, chcemy ją lepiej poznać i spędzić z nią więcej czasu. Pojawia się intymność, która intensywnie wzrasta (razem z namiętnością) w tej fazie miłości. To w tym okresie osoby otwierają się na siebie, uczą się wspólnej komunikacji, zdradzają swoje tajemnice i zbliżają się do siebie na tyle, aby móc stworzyć związek.

Faza trzecia to związek kompletny. W tej fazie obok namiętności i intymności pojawia się również zobowiązanie. Przejście do tej fazy nie jest tak łatwe, gdyż większość relacji kończy się na romantycznych początkach. To w tej fazie pojawiają się pierwsze problemy, rozterki czy różnice poglądów i wyznawanych wartości. Jeśli jednak osoby zdecydują się na wspólne życie, będą razem dojrzewać zacieśniając więzi. W tej fazie pojawia się poczucie bezpieczeństwa, a partnerzy stają się dla siebie istotnymi elementami życia.

Faza czwarta to związek przyjacielski. W tej fazie drastycznie spada namiętność, która może być powodem rozpadu, jednak jeśli partnerzy nadal się kochają i wykazują chęci do podtrzymywania związku, jest to faza bardzo szczęśliwa i nadal satysfakcjonująca. W tej fazie partnerzy stają się nie tylko kochankami, ale również bliskimi przyjaciółmi, gotowymi wspólnie stawić czoła życiowym wyzwaniom.

Faza piąta to związek pusty. W tej fazie jedynym co podtrzymuje związek jest zobowiązanie względem drugiej osoby. Często mogą to być dzieci, zawarty ślub, wspólne mieszkanie, czy po prostu zwykłe przyzwyczajenie do partnera. Jeśli w związku dojdzie do tej fazy, może on się na niej zakończyć, lub przejść do fazy szóstej – rozpadu.

 

 

Bibliografia

  1. Wojciszke ,,Psychologia Miłości’’ 2009 Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne