Przejdź do treści
Strona główna » Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja najczęściej może kojarzyć się z wiedzą, pojęciem IQ i ogólnie pojętą mądrością. Emocje towarzyszą nam od urodzenia, jedni potrafią kontrolować je mniej, a drudzy płyną na fali niekontrolowanych stanów emocjonalnych i nie potrafią się zatrzymać. Inteligencja emocjonalna, która rozwija się w ludziach odpowiada za rozpoznawanie i zarządzanie emocjami własnymi i innych ludzi. Okazuje się kluczowa w przypadku rozwiązywania konfliktów, czy chociażby budowaniu trwałych relacji. W poniższym artykule rozwiniemy dlaczego jest ważna i jak ją skutecznie rozwijać.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

W ogólnym znaczeniu jest zdolnością radzenia sobie z emocjami. Możemy radzić sobie zarówno ze swoimi emocjami, ale również z emocjami innych ludzi, co często bywa pomijane w ogólnym rozrachunku inteligencji emocjonalnej. Na tą zdolność składa się pięć aspektów: świadomość emocjonalna, regulacja emocji, motywacja, empatia i umiejętność budowania relacji. Świadomość emocjonalna, którą można nazwać swego rodzaju trzonem inteligencji emocjonalnej. Odpowiada za rozpoznawanie i rozumienie emocji oraz tego, jak wpływają one na nasze zachowanie. Im wyższa świadomość, tym lepiej radzimy sobie ze stresem i innymi sytuacjami potencjalnie zagrażającymi naszej równowadze psychicznej. Jeśli rozumiemy gdzie leży problem i co kieruje naszymi emocjami, to łatwiej możemy je kontrolować.

Regulacja emocji polega właśnie na umiejętności kontrolowania i kierowania swoimi emocjami, tak aby nie były przeszkodą, a pomocą w osiąganiu naszych celów. Motywacja emocjonalna polega na motywowaniu siebie i otoczenia do osiągania sukcesów. Dzięki empatii potrafimy rozumieć emocje innych ludzi i dostosować się do nich. Umiejętność budowania relacji dotyczy nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Każdy człowiek może mieć inne nasycenie powyższych aspektów, jedne mogą dominować bardziej, drugie mniej, jednak wszystkie są istotne i muszą być na określonym poziomie.

Jak skutecznie rozwinąć inteligencję emocjonalną?

Najlepiej zacząć od podstaw, czyli rozpoznawania emocji i rozumienia, jak wpływają one na nasze myśli i zachowania. Możesz to zrobić sami lub z pomocą specjalisty na terapii poznawczo behawioralnej. Następnie jeśli już je rozumiesz, to skorzystać z wielu technik, takich jak medytacja lub trening uważności. W ten sposób uczymy się regulować emocje i wykorzystywać je w pozytywny sposób.

Ludzie z wysoką inteligencją emocjonalną lepiej radzą sobie w pracy, sytuacjach społecznych. Są bardziej świadomi swoich potrzeb, budują zdrowe relacje oraz mają znacznie mniejsze ryzyko chorób psychicznych, takich jak depresja i lęk. W dzisiejszym dynamicznym świecie jest to jedna z najważniejszych zdolności, jakie może posiadać człowiek, który chce osiągnąć sukces. Dlatego warto poświęcić czas i wysiłek na jej skuteczny rozwój.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Topimy złe emocje!

Bunt nastoletni