Przejdź do treści
Strona główna » Jak radzić sobie z emocjami?

Jak radzić sobie z emocjami?

Jak radzić sobie z emocjami?

Najważniejsze jest to, aby uświadomić sobie, że emocje nie są, ani dobre, ani złe. One po prostu się pojawiają i z czasem przemijają. Emocje są bardzo potrzebne człowiekowi do określenia jego stanu psychicznego. Tłumienie emocji w sobie jest niezdrowe, warto je wyrażać i dzięki temu regulować swój dobrostan psychiczny i fizyczny. Emocje mogą kontrolować człowieka w wielu kontekstach sytuacyjnych w zależności od tego, co dana jednostka przeżyła w swoim życiu i jakie ma doświadczenia. Warto poukładać sobie tak schemat równowagi emocjonalnej, aby nie doszło do zatracenia tejże równowagi. Emocje często są ponad nami, dlatego też ciężko jest nam przejąć nad nimi kontrolę. Często reakcje są podświadome i ciężko jest wyłapać odpowiedni moment, by wyhamować spiralę emocjonalną.

Każdy człowiek w różnych sytuacjach będzie w inny sposób wyrażał swoje emocje. Ich natężenie także będzie na innym poziomie. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają wpływ na emocje. Emocje przekazują informacje dotyczące sytuacji zewnętrznej i sytuacji wewnętrznej jednostki. Określają otoczenie i interakcje z otoczeniem. Emocje pozwalają na poznawanie świata i doświadczania jego. Reakcje na dane zdarzenie są właśnie podyktowane przez emocje. Warto także zwrócić uwagę na czynnik biologiczny, nie tylko społeczny, który może rządzić emocjami. Genetyka ma kluczowe znaczenie. Dziedziczymy pokoleniowo pewne cechy i także mamy odpowiednie predyspozycje do tego, aby występowały u nas choroby psychiczne. Genetyka może świadczyć o tym czy jesteśmy w grupie ryzyka czy nie.

Funkcje emocji

Emocja przede wszystkim daje informacje. Pozwala na dostosowanie się do okoliczności. Daje możliwość porządkowania świata. Emocje mogą uratować życie. Jeśli tylko umiemy je odczytywać. Emocje chronią przed niebezpieczeństwem i osłaniają nas przed zrobieniem czegoś wstydliwego. Dzięki emocjom mamy ramy pewnych zachowań. Gniew wbrew pozorom jest bardzo ważną emocją, która pozwala nam na zweryfikowanie czy ktoś  lub coś nas denerwuje. Emocje często nie działają tak, jak powinny. Ktoś może odczuwać emocje nieadekwatnie do wystąpienia pewnych okoliczności i niewspółmiernie do sytuacji. Często taka reakcja jest osadzona na zaburzeniu psychicznym. Może być spowodowana także przez uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Emocje powstają na skutek przekonań. Im silniejsze przekonania na jakiś temat, tym ciężej przepracować pewne emocje występujące w związku z występowaniem tego przekonania.

Autoregulacja emocjonalna, strażnik równowagi

Emocje są ponad człowiekiem. Uruchamiają się często automatycznie w odpowiedzi na różne bodźce występujące w środowisku. Często działają w sposób, który nie jest zdrowy i adekwatny do występujących okoliczności. Często pewne emocje pojawiają się i zostają na dłużej. Lęk jest taką emocją. Jeśli lęk zbyt długo i intensywnie wpływa na nasze życie mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Często określa się to na podstawie występowania takich emocji. Jeśli lęk utrzymuje się dłużej, niż dwa tygodnie to znak, że powinniśmy przyjrzeć się bliżej tej emocji i zasięgnąć porady specjalisty. Właściwe odczuwanie emocji jest bardzo istotne.

Żeby uregulować emocje należy żyć w zgodzie z samym sobą. To oznacza, że powinniśmy wykluczyć z życia osoby, sytuacje i miejsca, które nie sprzyjają naszemu dobrostanowi psychicznemu. Powinniśmy dążyć do równowagi emocjonalnej. Do sytuacji, które poprawiają nasz dobrostan psychiczny, mimo, że nie zawsze jest to możliwe. Bardzo skutecznym i dobrym sposobem jest wysiłek fizyczny, pozwalający na kontrolę nad emocjami. Pozwala na oczyszczenie umysłu i wyprodukowanie endrofin, które łagodzą negatywne emocje. Warto rozważyć podjęcie psychoterapii. Taki krok jest odważny, jednak często konieczny, aby przepracować swoje emocje i móc wyzwolić się spod ich negatywnego wpływu.

Warto podejść do tematu swoich emocji rozważnie i uważnie. Nie warto nakręcać się zanadto i panikować, jeśli nasze emocje nie będą uregulowane w określony sposób. To proces, który może trwać bardzo długo, jednak warto podjąć wysiłek i wypracować sobie fajne techniki samoregulacji emocji.