Przejdź do treści
Strona główna » Małżeństwo w kryzysie

Małżeństwo w kryzysie

Małżeństwo w kryzysie

Stając na ślubnym kobiercu jesteśmy przekonani, że zawieramy małżeństwo na całe życie. Widzimy przyszłość w różowych kolorach i siebie u schyłku życia, jako spełnionych i szczęśliwych małżonków (staruszków) trzymających się za ręce. Dla takich chwil warto żyć i pokonywać wspólnie życiowe burze. Bo to, że one się pojawią nie ulega wątpliwości. Niestety coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Zewsząd docierają sygnały, że ktoś się rozwodzi, krzyczą o tym celebryci w portalach plotkarskich, media społecznościowe, sprawnie funkcjonuje przekaz rodzinny, sąsiedzki, koleżeński. Jeszcze 20, 30 lat temu sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Kiedyś decyzja o rozwodzie była znacznie trudniejsza do podjęcia, chociażby z tego powodu, że małżonków często łączyła zależność ekonomiczna.

Mężczyzna był zwykle jedynym żywicielem rodziny, co skutecznie uzależniło od niego kobietę. Ponadto decydując się na rozwód trzeba było brać pod uwagę krytykę społeczną. Obecnie rozwody są zjawiskiem coraz bardziej akceptowalnym społecznie. Wydaje się też, że dzisiaj małżonkowie mają duży problem z pokonywaniem kryzysów. Gdy pojawiają się trudności, pojawiają się również negatywne emocje. Negatywne emocje musimy przepracować, a to wymaga czasu i pracy. A my nie mamy czasu, brakuje nam cierpliwości. Chcemy żyć szybko i przyjemnie. Wszystko chcemy zrobić lepiej, szybciej i natychmiast. Kiedyś, gdy psuły się sprzęty gospodarstwa domowego, to je naprawiano. Dzisiaj sprzęty i urządzenia konstruuje się i produkuje w taki sposób, żeby w miarę szybko się psuły i wymagały wymiany. Dziwnym trafem trend ten wkrada się również w relacje międzyludzkie. Kiedy więc coś psuje się w małżeństwie, to małżonkowie tego nie naprawiają. Po co? Lepiej wymienić męża/żonę na lepszy model.

Małżeństwo w kryzysie

Warto jednak pochylić się nad wnioskami badań profesor Maison. Wynika z nich, że zaledwie dla 15% rozwodników rozstanie z małżonkiem było ulgą. Ponad ⅓ osób rozwiedzionych jest zdania, że przy wykazaniu dobrej woli, chęci wysłuchania partnera lub udania się na terapię można było uratować małżeństwo. I co ważne – aż 28 % osób będących tuż po rozwodzie żałuje swojej decyzji.

Wniosek z badań jest taki, że niektórzy zbyt pochopnie podejmują decyzję o rozwodzie , nie dając sobie szansy na jego uratowanie. Na podjęcie decyzji o rozstaniu powinniśmy dać sobie czas. Nie możemy takiej decyzji podejmować pod wpływem emocji. A najlepiej byłoby nie ignorować przez całe lata sygnałów alarmowych, tylko w porę na nie reagować. Problemy i różnice zdań dotykają wszystkich, nie wszyscy jednak opanowali umiejętność skutecznego słuchania i mówienia, czyli umiejętność prowadzenia konstruktywnego dialogu.
Dlatego uczmy się rozwiązywać konflikty, bądźmy cierpliwi i wytrwali w pokonywaniu kryzysów. Nie poddawajmy się łatwo. Zawalczmy o uratowanie małżeństwa. Szukajmy wsparcia specjalistów. W naszym Centrum prowadzona jest psychoterapia par i małżeństw oraz psychoterapia rodzinna. Wielu małżeństwom terapia może pomóc, co nie znaczy, że wszystkim. Ale na pewno przed podjęciem tak ostatecznej decyzji jak rozwód – należy zadawać ważne pytania i szukać mądrych odpowiedzi.