Przejdź do treści
Strona główna » Maturzyści rocznik 2020/2021 w depresji

Maturzyści rocznik 2020/2021 w depresji

Jak radzić sobie z lękiem?

Przedostatnią i ostatnią klasę szkoły średniej wielu absolwentów wspomina na pewno z łezką w oku. Młodzież kończy wówczas umowny etap dzieciństwa, staje u progu dorosłości, w związku z czym świętuje ten ważny czas w swoim życiu w gronie rówieśników na imprezach organizowanych z okazji ukończenia 18 urodzin. W międzyczasie maturzyści ruszają pełną parą przygotowania do studniówki, bardzo ważnej uroczystości w życiu pełnoletnich już młodych ludzi. Po studniówce wszyscy myślami są natomiast przy maturze i egzaminach do wybranych placówek edukacyjnych (uczelnie wyższe, szkoły pomaturalne). To wszystko dzieje się w okresie, kiedy nastolatkowie często bardzo intensywnie przygotowują się do egzaminów. Jest to więc etap szczególnie intensywnej pracy umysłowej oraz bardzo ważny czas rozwoju społecznego. Tak było dotychczas. Niestety przyszła pandemia i wszystko zmieniła!!!

Maturzysta rocznik 2020/2021 w depresji

 

Maturzyści rocznik 2020/2021, jeżeli nawet organizowali osiemnastki, to były one zapewne mniej huczne. Uroków studniówek nie doświadczyli, a co się tyczy matur, to zamiast w gronie rówieśników w szkole, przygotowują się zdalnie w domu. Pandemia niestety bardzo mocno doświadczyła tych młodych ludzi i zabrała im przeszło rok z życia. Okres dojrzewania sam w sobie jest bardzo trudny. Wiąże się z ogromnym natężeniem emocji, dużą niepewnością i niestabilnością obrazu siebie. Pandemia doprowadziła do tego, że w tym naturalnie trudnym okresie pojawiły się dodatkowe lęki związane bezpośrednio z epidemią, czyli lęk o bezpieczeństwo bliskich, o byt rodziny, o przyszłość. Dużą trudność młodym ludziom sprawia również izolacja od rówieśników, oraz fakt, że w rzeczywistości wirtualnej wiele relacji rówieśniczych zanika z powodu braku wspólnych przeżyć. Rodzice są bardziej dostępni, ale jednocześnie są bardzo zestresowani i wystraszeni. Nie stanowią Oni dla młodego człowieka silnego oparcia, wręcz przeciwnie, pobudzają go raczej do buntu.

Jak rodzice mogą zatem pomóc tegorocznemu maturzyście?

Rodzice powinni z maturzystami jak najczęściej rozmawiać oraz chodzić na spacery do parku lub lasu. Nie od dziś przecież wiadomo, że kontakt z naturą ma bardzo dobry wpływ na psychikę człowieka. Wskazane jest również zachęcanie nastolatka do mówienia o własnym samopoczuciu. Ważne jest również zaproponowanie konsultacji psychologicznej, ponieważ izolacja może powodować brak motywacji do nauki, smutek, apatię, a nawet myśli samobójcze. Drogi Rodzicu, jeżeli poszukujesz profesjonalnego wsparcia dla swojego dziecka, to zapraszamy do naszego Centrum, celem zasięgnięcia porady.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Bunt nastoletni

Alarm – nastolatki potrzebują wsparcia!