Przejdź do treści
Strona główna » Nowoczesny wizerunek babci i dziadka

Nowoczesny wizerunek babci i dziadka

Nowoczesny wizerunek babci i dziadka

W ostatnich latach wizerunek babci i dziadka przechodzi dużą transformację. Stopniowo zanika postrzeganie babci, jako gorliwej obrończyni przestarzałych zasad i dziadka, jako majestatycznego starca z siwą brodą. Coraz lepsza opieka medyczna, edukacja prozdrowotna, zmiana nawyków żywieniowych i systematyczna aktywność fizyczna powodują, że coraz dłużej żyjemy i cieszymy się dobrym zdrowiem. Dzisiejsza babcia i dzisiejszy dziadek nie są więc ludźmi starymi, a jedynie bardzo dojrzałymi, często jeszcze aktywnymi zawodowo. Dbają o kondycję fizyczną, wygląd, mają swoje pasje i ogromny apetyt na życie.

Nowoczesny wizerunek babci i dziadka

Do niedawna instytucja babci (zdecydowanie rzadziej dziadka), postrzegana była przede wszystkim przez pryzmat pomocy dzieciom w wychowywaniu ich potomstwa i w prowadzeniu ich domu. Odbywało się to niestety bardzo często kosztem własnego czasu, oczekiwań i pragnień kobiety. Czasy się jednak zmieniają i wiele “nowoczesnych” babć chce korzystać z życia i na swoich warunkach budować relacje z wnukami. Niestety, na tym tle dosyć często dochodzi do konfliktów, ponieważ najbliższa rodzina ma nierzadko duże trudności, z zaakceptowaniem nowoczesnej postawy życiowej babci. Kłóci się ona bowiem z silnie akceptowanym społecznie, wizerunkiem babci rezygnującej z siebie na rzecz innych.

“Nowoczesna” babcia i “nowoczesny” dziadek nie chcą rezygnować z kontaktów z wnukami, chcą jednak sami decydować, kiedy i w jakich okolicznościach będą się z nimi spotykać. Babcia i dziadek zadowoleni z życia mogą przekazać wnukom coś bardzo cennego, a mianowicie wzorzec bycia szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Intensywne spędzanie wspólnego czasu w formie zajęć sportowych, kreatywnej zabawy czy fascynujących rozmów, może dać dzieciom ogromną siłę i wsparcie. Pamiętajmy, babcia i dziadek mają prawo podejmować własne, autonomiczne decyzje, a rodzice ich wnucząt mają obowiązek je uszanować. W przeciwnym razie, w relacjach rodzinnych mogą pojawić się negatywne emocje, a w skrajnych przypadkach nawet poważne konflikty.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Seksoholizm

Dlaczego problemy psychiczne stały się powszechne? – Czy to prawda?