Przejdź do treści
Strona główna » Overthinking – jak sobie z nim radzić?

Overthinking – jak sobie z nim radzić?

Overthinking – jak sobie z nim radzić?

Czym jest overthinking?

Zapewne każdemu z nas zdarza się czasami zatrzymywać nad jakąś sytuacją z przeszłości lub przyszłości. Myślimy o alternatywnych zakończeniach, co możemy zrobić, lub czego nie zrobiliśmy. Często takie zjawiska prowadzą do obniżenia naszej produktywności, wypływać na nas w sposób negatywny, w efekcie czego nie mamy zaplecza do rozwoju. Jest to nic innego jak paraliż analityczny, nazywany przez wszystkich popularną w dzisiejszych czasach nazwą, overthinking. W poniższym artykule dowiesz się czym jest, dlaczego się pojawia i jak można sobie z nim radzić.

Bez wątpienia myślenie analityczne i kontemplacja nad tym co robimy na co dzień jest kluczowa i niezbędna. Jednak jak we wszystkim, owa czynność ma swoje granice, które często są przez nas przekraczane. Dzieje się tak, gdy wybór butów, obiadu lub słów, które chcemy powiedzieć na jutrzejszym spotkaniu zaprząta nam myśli przez dłuższy czas. Jeśli codziennie się nad czymś zbyt długo zastanawiamy, powoduje to u nas zmęczenie, stres, który jest nieadekwatny do sytuacji oraz ogólne rozdrażnienie, z tego powodu, że w naszej głowie jest wiele opcji, a mamy chęć wybrania tej najlepszej. Nasza analiza nigdy nie będzie dla nas wystarczająco dobra, gromadzimy dodatkowe informacje. Co w wyniku może prowadzić do odwrotności naszego założenia – czyli braku podjęcia decyzji.

Co może zaważyć nad tym, że akurat ty możesz być dotknięty tym zjawiskiem?

W wielu przypadkach jest to indywidualna sprawa. Jak ogólnie można stwierdzić, że overthinking jest silnie wiąże się z lękiem, zarówno przed oceną, jak i przyszłością. Uczucie to może ogarniać nas tak rozlegle, że przejmuje nad nami kontrolę. Może się okazać, że jest to sprzężone z naszą osobowością, mamy predyspozycje do zachowań lękowych, lub po prostu mamy gorszy okres w życiu. Ważne jest również to, żeby zastanowić się jakimi ludźmi się otaczamy, w jakim środowisku się wychowaliśmy i aktualnie przebywamy, jakie są nasze zainteresowania, jakie oglądamy filmy, w jakie gramy gry. Wszystko to, mimo, że na pierwszy rzut oka może nie wydawać się istotne, może zaważać na tym, że dotyka nas zjawisko paraliżu analitycznego.

Sposoby na radzenie sobie z overthinkingiem

Istnieje wiele sposobów na walkę z overthinkingem, dzięki czemu nie musimy żyć w ciągłym lęku przed dokonaniem złej decyzji, możemy cieszyć się życiem i żyć przysłowiową chwilą.

Na początku możemy spróbować kontrolować czas poświęcany na podejmowanie decyzji. Oczywiście w zależności od tego jak duży jest problem, z którym się mierzymy. Pozwoli to nam ograniczyć uciekanie w coraz odleglejsze myśli i skupieniem się nad podjęciem decyzji, dzięki czemu nasze myśli nie zdążą się rozpędzić.

Możemy również, co może zabrzmieć paradoksalnie, przestać myśleć, zrobić sobie urlop od zmartwień, zająć się swoim hobby, wyjść na spacer, zdrzemnąć się. Po prostu zrobić cokolwiek co pozwoli nam na chwilę oderwać się od problematycznej sytuacji.

Jeśli masz problem z rozpamiętywaniem lub planowaniem odległej przyszłości, na którą nie masz w tym momencie wpływu, to warto skupić się na tym co robisz aktualnie. Można myśleć co robimy, jak to robimy, dlaczego tak robimy. Jeśli skupienie na teraźniejszości sprawia nam kłopot, możemy również zastanowić się nad tym, jaki mamy wpływ na swoją przeszłość lub jaki wpływ sytuacja nad którą się zastanawiamy ma wpływ na przyszłość. Często łapiemy się nad tym, że wymyślamy scenariusze do sytuacji, które tak naprawdę mogą się w ogóle nie wydarzyć. Co za tym idzie nie powinny mieć dla nas aktualnie znaczenia.

Jeśli natomiast szukamy fachowej pomocy, warto zgłosić się do specjalisty, który zaproponuje wam techniki relaksacyjne, pozwoli zrozumieć problem i będzie służył pomocą. Dobry psycholog nigdy nie zbagatelizuje waszego problemu, bo jest świadomy, że nawet drobny problem jest w stanie zakłócić naszą równowagę i zablokować nam możliwość rozwoju, jeśli będzie oddziaływał na nas wystarczająco długo.