Przejdź do treści
Strona główna » Medytacja – jak pomaga

Medytacja – jak pomaga

Medytacja – jak pomaga

Medytacja jest praktyką, pomagająca wyciszyć umysł i skupić się na tym co tu i teraz. Mimo, że medytacja może kojarzyć się niektórym głównie z praktykami stosowanymi w religiach całego świata, to ma ona o wiele więcej niż korzyści duchowne. Medytacja może pomóc w walce z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, a także poprawić naszą ogólną jakość życia, co jest udokumentowane wieloma badaniami.

Stres i lęk

Medytacja pomaga w redukcji stresu i lęku. Liczne badania wykazują, że regularne zadumanie może pomóc w zmniejszeniu poziomu kortyzolu we krwi, czyli dobrze nam znanego hormonu stresu. Medytacja okazuje się również pomocna w pracy nad zaburzeniami lękowymi. Istotnie zmniejszając lęk, według badań może zmniejszyć objawy lęku nawet o 60%.

Sen

Dzięki autorefleksji możemy również poprawić jakość snu. Regularna komplementacja może pomóc w poprawie jakości snu, co za tym idzie, także zmniejszeniu dolegliwości związanych z bezsennością. Istotna jest w tym przypadku regularność. Pomoże nam to praktykować wyciszenie umysłu i zrelaksowanie ciała, co przyczynia się do poprawy jakości snu.

Zdrowie psychiczne

Medytacja okazuje się również dobra w przypadku poprawy ogólnego zdrowia psychicznego. Badania wykazują, że dzięki niej możemy na przykład zmniejszyć objawy depresji. Może nam ona pomóc w poprawie samopoczucia, zwiększeniu uczucia szczęścia i ogólnego zadowolenia z życia.

Empatia

Nie jest tajemnicą, że również tutaj rozważanie ma swój wkład. Empatia jest zdolnością do rozumienia uczuć i potrzeb innych ludzi, medytacja może również pomóc pośrednio w zwiększeniu tej umiejętności, poprzez zwiększenie świadomości własnych myśli i emocji.

Zdolności poznawcze

Regularna medytacja może pomóc w poprawie koncentracji, a także wzmacnia pamięć. Pomaga wyciszyć umysł i skupić się na tym co tu i teraz. Pozwala na lepsze skupienie się na zadaniach i zapamiętywanie istotnych informacji.

Podsumowując, medytacja to praktyka, która przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizycznie, warto zacząć praktykować regularnie medytację.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Inteligencja emocjonalna

Stawianie granic – klucz do zdrowych relacji i dobrego samopoczucia