Przejdź do treści
Strona główna » Pierwsza wizyta psychiatryczna

Pierwsza wizyta psychiatryczna

Pierwsza wizyta psychiatryczna

Jak przygotować się do pierwszej wizyty psychiatrycznej?

Pierwsza wizyta u lekarza to zawsze stresujące przeżycie, w szczególności jeśli chodzi o psychiatrę. W Polsce cały czas występuje stygmatyzacja tego zawodu. Potęguje to lęk przed udaniem się do specjalisty w obawie przed byciem wyśmiewanym przez społeczeństwo.

Co robi lekarz psychiatra podczas pierwszej wizyty?

W trakcie pierwszej wizyty trzeba opisać lekarzowi problem, z którym zgłaszamy się. Na podstawie wstępnej diagnozy specjalista będzie mógł ocenić problem i skierować nas do innego specjalisty lub na dalszą diagnostykę. Jeśli mieliśmy już kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub z innym specjalistą warto zabrać ze sobą dokumentacje medyczną. Ułatwi to identyfikację problemu i pozwoli to uniknąć ponawiania tych samych badań.

Szczera rozmowa jest podstawą jeśli chcemy uzyskać rzetelną pomoc. Psychiatra nie jest czarodziejem, który czyta w myślach. Opiera on swoje wnioski na tym co słyszy i co jest mu przedstawione.

Na podstawie wywiadu i jeżeli jest taka konieczność przy pomocy testów, zostanie postawiona diagnoza. W zależności od problemu, diagnoza może być postawiona na pierwszym spotkaniu lub po serii spotkań. Następnie zostanie zaproponowana forma leczenia. Lekarz może przepisać farmakoterapię lub skierować na psychoterapię. Najskuteczniejsza formą leczenia jest farmakoterapia połączona z psychoterapią. Istotna jest współpraca z lekarzem w trakcie leczenia. Trzeba informować psychiatrę o nieporządanych skutkach ubocznych leków lub pojawiających się wątpliwościach. Dzięki współpracy będzie można uzyskać najskuteczniejszą formę leczenia, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

 

Niektóre choroby wymagają dłuższej współpracy pomiędzy lekarzem i pacjentem. Dlatego jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z problemami podłoża psychicznego udaj się do specjalisty jak najszybciej. Pamiętaj, profesjonalista nie będzie oceniać Twoich problemów.

—–

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego?

Pierwsza wizyta psychiatryczna odbywa się zazwyczaj pomiędzy rodzicem i lekarzem – chyba, że Twoje dziecko jest w wieku nastoletnim. Wtedy specjalista zaprasza na wizytę wraz z dzieckiem.  Najlepiej jeśli podczas wizyty byliby obecni obydwoje rodzice. Nie jest to wymagane, ale pozwala na zebranie najszerszej perspektywy na problemy dziecka.

Co powinno nas zaniepokoić?

Niektóre dzieci lub nastolatki zaczynają w pewnym momencie życia funkcjonować zupełnie inaczej niż dotychczas. Zaczynają zaniedbywać dotychczasowe obowiązki, przejawiają dziwne i niespotykane do tej pory zachowania, które starają się ukryć przed rodziną. W razie podejrzenia, że problemy te mogą mieć podłoże psychiczne, należy zgłosić się do specjalisty.

Co muszę przygotować do pierwszej wizycie?

Trzeba zebrać najważniejsze informacje o stanie zdrowia swojego dziecka. Ostatnie wyniki badań, opinie od innych specjalistów, nauczycieli, pedagogów, psychologów, jak przebiegał rozwój dziecka od okresu prenatalnego, tzw. „kamienie milowe” rozwoju i w jakim wieku zostały one osiągnięte, przebyte choroby, problemy ze zdrowiem takie jak wady wzroku, słuchu. Warto też opowiedzieć lekarzowi o zainteresowaniu dziecka, czym się zajmuje w wolnym czasie, czy ma znajomych, jak spędza z nimi czas, jak radzi sobie w szkole, czy ma problemy z rówieśnikami w klasie, czy występują konflikty z nauczycielami.

 

Pomimo tego, że pierwsza wizyta psychiatryczna może być dużym stresem dla każdego członka rodziny, warto pamiętać o tym, że jest to wykonanie kroku w kierunku lepszej przyszłości swojego dziecka.