Przejdź do treści
Strona główna » Pozytywny wpływ gier komputerowych

Pozytywny wpływ gier komputerowych

Pozytywny wpływ gier komputerowych

Wiele gier komputerowych silnie wpłynęło na nasze aktualne życie, a ich historia sięga już dobre parędziesiąt lat. Tak długo jak istnieje tego typu forma rozrywki, tak zaciekle i trwale toczą się spory, czy jest ona dla nas zdrowa, czy powinniśmy z niej korzystać i czy przynosi jakiekolwiek korzyści dla naszego życia. W sieci możemy znaleźć wiele artykułów na temat szkodliwego wpływu gier na nasz organizm i pewnie jest to pierwszą myślą, jaka nam przychodzi do głowy w tym temacie. Lecz co jeśli ktoś powiedziałby, że gry komputerowe rozwijają nasz mózg i mogą wpływać pozytywnie na nasze życie.

W gry możemy aktualnie grać na komputerach stacjonarnych, na tablecie, telefonie lub konsoli. Wiele gier oferuje wielkie pole do rozwoju, zmuszając nasz mózg do adaptacji, rozwoju i nawet zmiany. Takim przykładem może być wiele gier komputerowych FPS (z ang. First person shooter) zwane potocznie strzelankami. Wymagają one od nas odpowiednio wysokiego poziomu zaangażowania i wytężenia procesów poznawczych, począwszy od percepcji, którą wykorzystujemy do podążania wzrokiem za szybko poruszającymi się obiektami na ekranie, poprzez trening uwagi i czujności, kończąc na chociażby pamięci operacyjnej, zdolności planowania, poszukiwania informacji, przełączania się między zadaniami i orientacji w terenie.

Można więc powiedzieć, że granie w gry rozwija nasze zdolności percepcyjno-ruchowe, zdolności manualne oraz czynności poznawcze i wykonawcze, które są niezbędne w naszym życiu.

Badania

W ostatnich latach wielu naukowców nachyliło się nad tematem wpływu gier komputerowych na ludzi. Badali zmiany strukturalne mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Doszli do wniosków, że długotrwałe granie w gry komputerowe powoduje zwiększenie grubości kory w obszarach odpowiadających za między innymi nawigację przestrzenną, pamięć roboczą i planowanie. Odkryto również zwiększenie objętości istoty szarej mózgu w tylnych obszarach kory potylicznej, które odpowiadają za między innymi wyżej wspomniane procesy wzrokowo przestrzenne. Wśród graczy głównie wcześniej wspomnianych „strzelanek” odkryto zwiększoną objętość istoty szarej w części kory wyspy, czyli obszaru mózgu ważnego dla uwagi i funkcji czuciowo-ruchowych.

Gracze gier strategicznych również okazują się beneficjentami swojego hobby, mając zwiększoną objętość istoty szarej w licznych zakrętach mózgu. Co ważne, można mieć również predyspozycje do tego typu gier, okazuje się, że niektórzy ludzie są biologicznie predysponowani np. wielkością prążkowia, do lepszych wyników w grach strategicznych

Podsumowanie

Na koniec warto nadmienić, że nie wykazano, czy powyższe zmiany w mózgu są stałe, czy też słabną z upływem czasu, z pewnością jednak owe dane, jak i same gry mogą w przyszłości posłużyć do rehabilitacji osób z uszkodzeniami mózgu lub wszelkiego rodzaju deficytami wykonawczymi lub poznawczymi. Gry komputerowe mogą być zarówno narzędziem do czynienia dla siebie dobra i zła. Mimo, że korzystanie z gier może poprawić nasze zdolności psychiczne, to nie powinniśmy przesadzać z ilością godzin spędzoną dziennie przed monitorem, ponieważ może to przynieść inne negatywne dla nas skutki.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Uzależnienie emocjonalne

Uzależnienia behawioralne