Przejdź do treści
Strona główna » Psycholog vs Psychiatra

Psycholog vs Psychiatra

Psycholog vs Psychiatra

Jaka jest różnica między psychologiem a psychiatra? To pytanie pojawia się dosyć często u osób, które nie są zaznajomione z tematem. Zacznijmy od tego, że żaden z tych zawodów nie jest lepszy albo gorszy. Każdy z nich zajmuje się po prostu czym innym.

Kim jest psycholog?

Psycholog jest to osoba, która ukończyła 5 letnie studia magisterskie z psychologii i jest w stanie potwierdzić swoją wiedzę i wykształcenie dyplomem. Za sprawą zdobytej na studiach i podczas praktyk wiedzy, jest w stanie właściwie zdiagnozować pacjenta oraz udzielić mu profesjonalnej pomocy psychologicznej. Psycholog może być również psychoterapeutą, chociaż nie musi nim być.

To kim jest psychiatra?

Psychiatra jest to osoba, która ukończyła studia na kierunku lekarskim oraz ukończyła specjalizację z zakresu psychiatrii. Do zadań psychiatry należy leczenie, diagnostyka i badanie osób z chorobami o podłożu psychicznym.

Do kogo w takim razie się wybrać?

Pomimo tego, że psychiatra i psycholog zajmują się zdrowiem psychicznym to wykonywane przez nich obowiązki diametralnie się od siebie różnią. Ze względu na inne wykształcenie, specjaliści ci mają inne uprawnienia i umiejętności. Psychiatra zajmuje się głównie diagnostyką oraz leczeniem chorób psychicznych poprzez dobranie farmakoterapii. To również psychiatra kieruje do szpitala psychiatrycznego i oddziałów odwykowych. Psycholog z drugiej strony odpowiada za diagnozę psychologiczną, opiniowanie oraz świadczy pomoc psychologiczną.

Do psychologa zazwyczaj należy udać się z problemami bieżącymi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Konsultacja psychologiczna jest również dobrym pomysłem w momencie kiedy nie jesteśmy pewni jaki specjalista będzie w stanie nam pomóc. Kiedy problem będzie wykraczać poza kompetencje psychologa, wówczas skieruje on wtedy do psychiatry lub innego specjalisty.

 

Podsumowując, psycholog i psychiatra to są dwa odrębne od siebie zawody. Psychiatria nie jest specjalizacją po psychologii i na odwrót. Każdy specjalista jest kompetentny w swoich obowiązkach i jest w stanie pomóc w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jakiego specjalistę psychicznego wybrać?

7 najczęściej spotykanych stereotypów na temat psychologa