Przejdź do treści
Strona główna » Seniorzy w czasie pandemii

Seniorzy w czasie pandemii

Seniorzy w czasie pandemii

Na długo przed pandemią naukowcy ostrzegali, że w dobie cyfryzacji zanikają więzi społeczne. Bezpośrednia komunikacja zaczęła ustępować miejsca internetowym komunikatorom, takim jak Gadu Gadu, Messenger, WhatsApp, czy Skype. To zjawisko eksperci uważali za jedną z przyczyn pogłębiającej się społecznej samotności. Paradoksalnie, dostęp do tych narzędzi w dobie pandemii jest nie do przecenienia i właśnie pomaga nam walczyć między innymi z pogłębiającą się samotnością.

 

Seniorzy w czasie pandemii

Bo pandemia, która szaleje od ponad roku, z różnym natężeniem. W różnych częściach naszego globu wymusiła na nas przymusową izolację i przyniosła przytłaczającą samotność. Ludzie to istoty społeczne, które potrzebują spotkania z innymi twarzą w twarz. W wielu przypadkach namiastkę takiego kontaktu zapewnia nam w tej chwili rozmowa telefoniczna lub online. Na dłuższą metę brak kontaktu z drugim człowiekiem jest jednak bardzo uciążliwy.

Z powodu izolacji cierpią wszystkie grupy społeczne, ale najdotkliwiej odczuwają ją seniorzy. Pandemia koronawirusa pozbawiła seniorów bliskości, bo nawet najbliższa rodzina ograniczyła kontakty ze swoimi rodzicami i dziadkami, z obawy, żeby przez przypadek ich nie zarazić. A ponadto zabrała seniorom poczucie bezpieczeństwa, ponieważ cały czas mówi się o zwiększonym ryzyku śmierci w tej grupie. Seniorzy borykają się więc z poczuciem samotności i permanentnym strachem przed zachorowaniem. Młodsze pokolenia szybko przestawiły się na na spotkania na Teamsach, zoomach i innych narzędziach, natomiast starszym osobom kontakt online nie przychodzi łatwo.

To kwestia sposobu funkcjonowania i nawyków. Seniorzy budowali relacje za pomocą kontaktu bezpośredniego i współpracowali ze sobą w ramach różnych spotkań w realu. Obligatoryjne pozostanie w domach jest dla nich dotkliwym doświadczeniem. Brakuje im dotyku, wymiany spojrzeń, uśmiechu, życzliwych gestów. Skarżą się na brak dostępu do specjalistów, w ramach diagnostyki i juz wcześniej ustalonego procesu leczenia. W dłuższej perspektywie, samotność wymuszona koniecznością izolacji, powoduje obniżenie poczucia własnej wartości, obniżenie nastroju, nudę i trudności w wypełnianiu wolnego czasu. Na szczęście w pomoc dla seniorów zaangażowało się wiele instytucji i osób prywatnych. Dużą nadzieją napawa też rozpoczęta akcja szczepień przeciw COVID-19.

Wsparcie dla osób starszych, doświadczających obniżonego nastroju, proponuje również nasze Centrum. Zapraszamy.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Bliskość dziadków daje wnukom dużą mądrość życiową

Nowoczesny wizerunek babci i dziadka