Przejdź do treści
Strona główna » Terapia EMDR

Terapia EMDR

Terapia EMDR

Terapia EMDR – Odczulanie i ponowne przetwarzanie za pomocą ruchu gałek ocznych (EMDR). Rodzaj psychoterapii stosowanej w celu pomocy osobom, które doświadczyły traumy, takiej jak nadużycia lub wojny.

Opiera się na założeniu, że negatywne myśli, uczucia i zachowania są często wynikiem nierozwiązanych wspomnień i doświadczeń. Podczas terapii EMDR terapeuta przeprowadza klienta przez serię ruchów gałek ocznych. Podczas gdy klient skupia się na konkretnym traumatycznym wspomnieniu lub doświadczeniu. Uważa się, że ruchy gałek ocznych pomagają mózgowi przetwarzać i „reorganizować” informacje związane z pamięcią, co może prowadzić do zmniejszenia intensywności związanych z nią negatywnych emocji i myśli.

Terapia EMDR jest zwykle prowadzona w serii sesji i często jest stosowana w połączeniu z innymi formami terapii, takimi jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Uważa się, że jest skuteczna w przypadku wielu problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym zespołu stresu pourazowego (PTSD), lęku, depresji i fobii.

Okulary eyes tracker – Okulary śledzące ruch gałek ocznych to rodzaj technologii do noszenia, która jest wyposażona w czujniki śledzące ruchy oczu użytkownika. Są często wykorzystywane do celów badawczych, takich jak badanie uwagi wzrokowej, zachowania podczas czytania i skuteczności reklam. Okulary eye tracker są zwykle wyposażone w małą kamerę lub czujniki podczerwieni, które są montowane na oprawce okularów. Czujniki te są w stanie wykryć ruch oczu użytkownika i śledzić jego spojrzenie, gdy się rozgląda. Dane zebrane przez okulary do śledzenia ruchu gałek ocznych można wykorzystać do zrozumienia sposobu wchodzenia ludzi w interakcje z otoczeniem i na co zwracają uwagę. W niektórych przypadkach okulary do śledzenia ruchu gałek ocznych mogą być również wykorzystywane do celów terapeutycznych, takich jak pomaganie osobom z pewnymi rodzajami problemów ze wzrokiem lub niepełnosprawnością w poprawie widzenia lub przetwarzania wzrokowego

 

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT)

Czy psychoterapia może być szkodliwa?