Przejdź do treści
Strona główna » Związek z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości

Związek z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości

Jak wygląda związek z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości?

Coraz częściej w codziennych rozmowach można usłyszeć, że „ktoś jest narcystyczny”. Dobrze, że wzrasta świadomość istnienia takiego zaburzenia, jednak nazywanie „narcyzem” każdej osoby, która nas zraniła jest krzywdzące. Oto jak naprawdę może wyglądać związek z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości.

Na pierwszym etapie nawiązywania relacji osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości stosują technikę manipulacji „love bombing” (bombardowanie miłością) – poświęcają drugiej osobie ogrom uwagi i prawią komplementy, by szybko ją sobą zauroczyć. Dodatkowo kreują przekonanie o byciu idealnie dopasowanym – osoba narcystyczna może udawać, że ma podobne wartości, zainteresowania czy doświadczenia jak ty, by zbliżyć się do siebie.

Osoba narcystyczna, rzadko kiedy nawiązuje zdrowe relacje. Takie osoby zazwyczaj nie są zainteresowane szczerym związkiem opartym na miłości, ponieważ są niedojrzałe emocjonalnie. Nie chcą poświęcać czasu na dbanie o relację, która bywa trudna, nie są gotowe akceptować wad u partnera, nie będą go widzieć jako równej osoby. Zamiast tego wykorzystają cię do podniesienia własnej samooceny i do osiągnięcia swoich celów.

Kiedy pojawią się trudności w związku, z dużym prawdopodobieństwem zakończą go. Twoje argumenty w rozmowie mogą być obrócone przeciwko tobie, możesz być nazwany szalonym, nienormalnym, być może nawet nie zostaniesz dopuszczony do głosu. Nazywa się to „gaslighting” i jest kolejną techniką manipulacji narcyza.

Ich poczucie własnej wartości jest ogólnie zaniżone, lecz tuszują to osiągnięciami, dobrami materialnymi i atrakcyjnym wyglądem. Mają zmienną samoocenę – wysoką kiedy odnoszą sukcesy, a niską kiedy doświadczają porażek. „Naprawiają” ją przez dewaluacje innych. Są niestałe w relacji, bo na zmianę dobrze i źle traktują otoczenie. Dlatego są uzależnieni od potwierdzania własnej wartości, od podziwu, pochwał. Jeśli tego nie dostaną – pojawia się złość, agresja werbalna i fizyczna, zazdrość.

Warto pamiętać, że pod tym wszystkim skrywa się pustka, osamotnienie, poczucie wstydu, niska samoocena, oraz lęk przed zdemaskowaniem bycia (w ich mniemaniu) bezwartościowym. Osoby narcystyczne nie stały się takie z własnego wyboru. Zaburzenie osobowości kreuje się jeszcze w okresie prenatalnym i w pierwszych latach życia, narcyzm nie jest ich winą. Narcyzi rzeczywiście potrafią ranić i niszczyć innych, ale nie dlatego, że to jest cel sam w sobie, a raczej sposób radzenia sobie z własnymi problemami. Egoistyczne zachowania pozwalają utrzymać pozytywny obraz siebie.

Mimo wszystko jak wszyscy dorośli, są odpowiedzialni za swoje zachowanie i to do nich należy praca nad sobą. Niestety w większości przypadków narcyzi nie widzą potrzeby zmiany. Dopóki ich kariera się rozwija i są w stanie wynajdywać coraz to nowe ofiary, nie odczują braku prawdziwych i ciepłych relacji.

Jeżeli czujesz, że znajdujesz się w relacji z osobą narcystyczną, sięgnij po poradę specjalisty.  Budowanie takiego związku jest niesamowicie trudne i rzadko kiedy daje długoterminowe szczęście. Przyjrzyj się swojej osobie partnerskiej i zastanów się, czy będzie chciała wprowadzić zmiany w swoim zachowaniu. Jeśli nie, postaw się na pierwszym miejscu i zadbaj w końcu o siebie. Nie pozwalaj się dłużej źle traktować. Jesteś warty miłości i szacunku. Zerwanie jest trudne. Być może usłyszysz „nie da się ciebie kochać”, „nikt cię nie pokocha tak jak ja”.

Pamiętaj, że to nieprawda. To typowe zagrywki narcyza, które mają wzbudzić w tobie lęk i poczucie bezradności, uzależnienie od niego.  Po odseparowaniu się od zaburzonej osoby nauczysz się troszczyć o siebie i stawiać swoje dobro i szczęście na pierwszym miejscu. A w końcu poznasz kogoś, kto doceni cię takiego, jakim jesteś i będzie chciał wspólnie dbać o relację. Związek z osobą narcystyczną nie jest dobrym pomysłem.