Przejdź do treści
Strona główna » Jak dbać o poczucie własnej wartości?

Jak dbać o poczucie własnej wartości?

Jak dbać o poczucie własnej wartości?

Nasze poczucie wartości budowane jest już od początku dzieciństwa, które też jest fundamentalnym okresem. W całym cyklu życia człowieka można je jednak kształtować. Na przepracowanie schematów z dzieciństwa nigdy nie jest za późno.

Na nasze poczucie własnej wartości składa się ogół przekonań, jakie mamy na własny temat. To w jaki sposób siebie postrzegamy ma ogromne znaczenie. Nie można się rozwijać bez zbudowanego poczucia własnej wartości. To, w jaki sposób siebie postrzegasz, wpływa na to jaki jesteś, gdzie pracujesz, czym się zajmujesz, jakie masz marzenia i co chcesz w życiu robić. To od naszych przekonań na własny temat zależy jak postrzegamy samych siebie. Istnieje kilka wskazówek, jak skutecznie zadbać o poczucie własnej wartości.

1. Nie generalizuj

Odcięcie przeszłości jest kluczowe w budowaniu teraźniejszości i przyszłości. Jeśli zamkniesz się w przeszłości to nigdy nie zbudujesz siebie. Niestety często bazujemy na negatywnych doświadczeniach, a zapominamy o tych pozytywnych.

2. Zaakceptuj siebie

Doceń to kim jesteś i jaki jesteś, tu i teraz. Nie zastanawiaj się nad tym czego Ci brakuje. Ciesz się tym, co masz dzisiaj i doceniaj to. Zaakceptuj zarówno swoje zalety, jak i wady. Oczywiście pracuj nad swoimi słabościami, ale nie skupiaj się na nich. Skoncentruj się na swoich mocnych stronach.

3. Uwierz w siebie

Wiara we własne możliwości pozwala na zwiększenie poziomu swojej sprawczości, co z kolei przekłada się na wyniki i rezultaty. Dzięki temu będziesz mógł w stanie osiągnąć różne cele, bo uwierzysz w to, że możesz je osiągnąć.

4. Nie porównuj się do innych

Porównywanie się z innymi prowadzi do zwiększenia poziomu dysonansu poznawczego. Rodzą się w nas wtedy konflikty wewnętrzne. Często zastanawiamy się czemu ktoś coś ma, a nam nie udaje się tego zdobyć. Powoduje to u nas różnego rodzaju obniżone stany emocjonalne. Należy wziąć pod uwagę, że porównywanie się z innymi niesie za sobą negatywne konsekwencje.

5. Doceń swoje unikalne cechy

Na pewno masz jakąś cechę, która odróżnia Cię od pozostałych ludzi. Coś, co czyni Cię wyjątkowym i pozwala na wyróżnienie się w społeczeństwie. Warto uświadamiać sobie, co to za rzecz/cecha i rozwijać się w tym kierunku, jeśli przynosi to pozytywne rezultaty.

6. Nie zniechęcaj się

Praca nad sobą to praca, która jest bardzo wymagająca i może trwać długi okres czasu- właściwie nawet całe życie. Satysfakcja z pracy nad sobą jest jednak ogromna i zdecydowanie warta wysiłku.

7. Bądź aktywny

Będąc aktywnym na pewno stwarzamy sobie więcej okazji do zbudowania poczucia własnej wartości. Możemy poznawać nowych ludzi i otwierać się na nowe okoliczności. To bardzo otwiera umysł i czyni nas kreatywnymi.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Wysokie poczucie własnej wartości u dziecka to skarb!

Poczucie własnej wartości