Przejdź do treści
Strona główna » Lęki w świecie nastolatka

Lęki w świecie nastolatka

Lęki w świecie nastolatka

Okres dorastania to szczególny czas w życiu każdego nastolatka. W okresie dojrzewania zachodzą poważne zmiany w rozwoju fizycznym, emocjonalnym, poznawczym oraz społecznym. Naszym dzieciom naprawdę nie jest lekko na tym etapie rozwoju. Z jakimi zatem lękami nastolatka, musi się zmierzyć każdy rodzic (opiekun)? Musisz wiedzieć Drogi Rodzicu, że w życiu nastolatka szczególnego znaczenia nabiera grupa rówieśnicza. Dla młodego człowieka niezwykle istotne jest to, jaką pozycję zajmuje w grupie rówieśniczej i ogromnym lękiem napawa go potencjalne wykluczenie z tej grupy.

Lęki w świecie nastolatka

Nastolatek podlega permanentnej ocenie, również publicznej, co nagminnie ma miejsce w sieci. Zero polubień pod wpisami lub negatywne komentarze młody człowiek odbiera, jako odrzucenie przez rówieśników na oczach setek obserwatorów. A takie odrzucenie ma daleko idące konsekwencje w realnym świecie.

Lekcje online oraz izolacja mogą nasilać lęk społeczny. Lekcje prowadzone przy wsparciu kamery mogą onieśmielać nastolatka do tego stopnia, że pojawia się lęk przed nawiązaniem połączenia z nauczycielem i rówieśnikami. Młody człowiek z obawy przed tym, jak zostanie odebrany na forum grupy, może zdecydować o wyłączeniu kamery.

Nastolatek dużo myśli również o swojej przyszłości. Obawia się, czy zda maturę, czy dostanie się na wymarzone studia, czy zdobędzie zawód, który pozwoli mu na godne życie. Zastanawia się nad tym, czy znajdzie kiedyś miłość, a także, czy założy rodzinę. Wygląda więc na to, że nastolatek żyje pod ogromną presją rówieśników, szkoły i niejednokrotnie rodziny (nie chce zawieść rodziców). Drogi Rodzicu pamiętaj, że nastolatek jest nadal dzieckiem i bardzo potrzebuje Twojej pomocy na tym etapie rozwoju. Wspieraj więc swoje dziecko, słuchaj go z uwagą, szanuj jego obawy i akceptuj pojawiające się lęki. A jeżeli masz wątpliwości zapraszamy do naszego Centrum, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jak radzić sobie z lękiem?

Lęki w świecie dziecka

Jak pracować z dzieckiem? – Terapia dzieci