Przejdź do treści
Strona główna » Pierwsza wizyta u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa

Psycholog to specjalista, który ukończył studia psychologiczne i ma tytuł magistra. O specyfice tego zawodu pisaliśmy w następujących artykułach:

Jednym z obszarów działania psychologa jest diagnozowanie psychologiczne oraz udzielanie wsparcia psychicznego. Psycholog może również prowadzić psychoterapię, pod warunkiem ukończenia kilkuletnich studiów podyplomowych z psychoterapii.

 

Pierwsza wizyta u psychologa – konsultacja psychologiczna

Pierwszą wizytę u psychologa określa się mianem konsultacji. Konsultacje mogą obejmować od jednego do kilku spotkań, podczas których specjalista przeprowadza z nami wywiad. Nie istnieje jeden, wspólny dla wszystkich specjalistów zestaw pytań. Nie istnieje również jeden wzorzec prowadzenia rozmowy. Czasami psycholog jest osobą inicjującą wywiad, a czasami konwersację rozpoczynamy my. Wszystko zależy od stylu pracy specjalisty.

Pierwsza wizyta u psychologa – wywiad

Psycholog na początku rozmowy może sformułować kilka ogólnych pytań, żeby nas trochę poznać. Po krótkiej “rozgrzewce” zostaniemy zapytani o powód naszej wizyty oraz o objawy i trudności, których doświadczamy. Poproszeni zostaniemy również o wskazanie od kiedy trwają niepokojące symptomy, określenie ich nasilenia w ciągu dnia (stałe czy zmienne) oraz ustalenie, czy występowały one wcześniej.

Psycholog na pewno zapyta nas o ważne wydarzenia, które wystąpiły przed pojawieniem się zgłaszanych trudności (np. zmiana pracy, szkoły, przeprowadzka, choroba bliskiej osoby, rozwód).

Specjalistę interesować będzie również to, jak obecnie doświadczane problemy wpływają na nasze relacje z ludźmi oraz funkcjonowanie w życiu codziennym. Psycholog zapyta o to, czy przypadkiem nie przestaliśmy chodzić do pracy, czy nie wycofaliśmy się z aktywności, które wcześniej sprawiały nam przyjemność, czy w ogóle wychodzimy z domu. Specjalistę z pewnością zainteresuje fakt:
– nadużywania przez nas substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki),
– okaleczania się,
– podejmowania innych działań ryzykownych.

Podczas wywiadu psycholog zapyta nas również o wiek, stan cywilny, sytuację zawodową oraz mieszkaniową. Będziemy proszeni o ocenę satysfakcji i poziomu stresu doświadczanego w tych obszarach.

W trakcie konsultacji możemy spodziewać się też pytań o nasze dzieciństwo, a w szczególności o sposoby okazywania bliskości, występowanie przemocy, choroby, rozstania, pobyty w szpitalu.

Psycholog może poprosić nas również o wypełnienie kwestionariuszy psychologicznych. W razie konieczności zleci dodatkowe konsultacje (np. psychiatryczne) lub badania u lekarzy innych specjalności, aby wykluczyć choroby somatyczne.

Pierwsza wizyta u psychologa – diagnoza

Na podstawie wywiadu psycholog stawia diagnozę, czyli określa rodzaj zaburzenia lub choroby psychicznej, jeżeli występują ku temu przesłanki. W oparciu o zebrane informacje dobiera również formę pomocy najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb, czyli:

– wsparcie psychologiczne,
– interwencję kryzysową,
– psychoterapię
– lub wizytę u psychiatry.

Pierwsza wizyta u psychologa – psycholog i terapia

Jeżeli psycholog ma uprawnienia do przeprowadzania psychoterapii to opowiada nam o nurcie terapii, w jakim pracuje. Specjalista deklaruje, czy podejmie się prowadzić naszą psychoterapię i objaśnia podstawowe założenia oraz metody pracy. Terapeuta ze względów osobistych lub niewystarczających umiejętności i doświadczenia może nie zdecydować się na pracę terapeutyczną z nami. Powinien jednak wyjaśnić nam dlaczego tak się dzieje i odpowiednio nas pokierować (wskazać nurt terapii, polecić odpowiedniego terapeutę, jeżeli takiego zna).

Pierwsza wizyta u psychologa – rola pacjenta

Podczas konsultacji orientujemy się, czy w towarzystwie danego psychologa czujemy się na tyle komfortowo i bezpiecznie, żeby się przed nim otworzyć. Mamy prawo zapytać specjalistę o wykształcenie, szkolenia, o to czy poddaje się superwizji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie obawiajmy się zadawać pytań, bo wzajemne zrozumienie jest podstawą budowania satysfakcjonującej relacji z terapeutą. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zbudować zadowalającej więzi z psychologiem, to mamy prawo zrezygnować z terapii, na którą sami się zgłosiliśmy. Podczas wszystkich spotkań psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Od tej zasady może on odstąpić tylko w przypadku zagrożenia naszego życia lub zdrowia.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Prokrastynacja – skąd się bierze? Jak sobie radzić?

Depresja u nastolatka

Mindfulness – na czym polega, skąd się wzięło i jak rozwijać?