Przejdź do treści
Strona główna » Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna

Jak aktywność fizyczna wspomaga nasze zdrowie psychiczne?

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Wpływa nie tylko na zachowanie zdrowia fizycznego, ale również posiada wysoce pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. W dzisiejszych czasach, gdzie stres i ciągła presja stale nam towarzyszą, regularna aktywność fizyczna może okazać się niezbędna w utrzymaniu równowagi psychicznej.

Badania naukowe wykazały, że aktywność fizyczna może wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne na wiele sposobów. Za jej pomocą nasz organizm wyzwala endorfiny, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe i przeciwwirusowe w organizmie. Endorfiny są ściśle związanie z uczuciem szczęścia i euforii, co pomaga nam poczuć się lepiej i zmniejszać uczucie depresji i lęku.

Dzięki aktywności fizycznej możemy również rozładować napięcie i stres, który uzbieraliśmy w ciągu dnia. Podczas ćwiczeń i uprawiania sportu nasze ciało uwalnia napięcie w mięśniach i pomaga nam się zrelaksować. Regularna aktywność fizyczna pomaga w zwiększeniu poziomu odporności na stres. Dzięki czemu możemy budować nasze zasoby na przyszłe przykre sytuacje i lepiej sobie z nimi radzić.

Nie jest tajemnicą, że nasze samopoczucie i poczucie własnej wartości, również może zależeć od aktywności fizycznej. Dzięki niej możemy osiągać coraz wyższe cele związane ze zdrowiem i kondycją, co za tym idzie, powodzenie w takiej sytuacji sprawia że czujemy się dobrze, kompetentnie i zwiększamy swoją pewność siebie.

Aktywność fizyczna może pomóc nam również w lepszym radzeniu sobie z depresją i lękiem. Według badań, ćwiczenia aerobowe mogą być skutecznym sposobem na zniwelowanie owych zaburzeń. Natomiast regularne ćwiczenia zwiększają poziom serotoniny w mózgu, która odpowiada za odczuwanie szczęścia.

Wreszcie dzięki aktywności fizycznej możemy poprawić nasze relacje z innymi osobami. Podczas biegu lub wspólnych ćwiczeń możemy budować silne relacje i więzi, ponieważ w ten sposób budujemy w sobie poczucie przynależności do grupy i społeczności i pomaga nam to zmniejszyć uczucie osamotnienia.

Podsumowanie

Podsumowując, regularna aktywność fizyczna pomaga nam w wielu aspektach naszego życia i powinna być nieodłącznym elementem naszej codzienności. Dlatego warto regularnie uprawiać sport, aby utrzymać naszą równowagę psychiczną i emocjonalną. Należy pamiętać, że nasze ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, dbając o jedno z nich, dbamy także o drugie.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jak kontrolować złość?

Jak dbać o zdrowe relacje z pacjentem?

Hazard jako problem rodzinny (I) – część teoretyczna