Przejdź do treści
Strona główna » Diagnoza – depresja

Diagnoza – depresja

Diagnoza - depresja

Coraz częściej słyszymy o depresji w środkach masowego przekazu, w punktach opieki zdrowotnej oraz w bliższym i dalszym gronie przyjaciół i znajomych. Według prognoz WHO (światowej Organizacji Zdrowia) do roku 2030 depresja będzie na pierwszym miejscu wśród najczęściej występujących chorób na świecie. W obliczu takiej perspektywy przybierają na sile krajowe i globalne działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie znaczenia zdrowia psychicznego i dążenia do zmian postaw wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Trzeba mieć nadzieję, że jednym z efektów tych działań będzie stopniowe zanikanie stygmatyzacji osób chorych na depresję. Skoro depresja jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, warto przyjrzeć się jej trochę bliżej. Faktem jest, że depresja to choroba, dla której wiek nie ma znaczenia. Specjaliści diagnozują ją u dzieci, młodzieży, dorosłych w wieku produkcyjnym i seniorów. Diagnoza tej choroby, dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

 

Przyczyny depresji są złożone i mogą mieć podłoże:

  • biologiczne (związane z genetyczną zmianą poziomu neuroprzekaźników w mózgu),
  • psychologiczne (relacje międzyludzkie, traumatyczne wydarzenia życiowe),
  • społeczne (np. samotność).

Pamiętajmy, że nie ma osób w pełni odpornych psychicznie, a to oznacza, że każdy z nas może w pewnym momencie życia doświadczyć stanu depresyjnego, epizodu depresyjnego, a nawet dystymii (rodzaje depresji podawane w literaturze):

  • stan depresyjny, czyli potocznie uczucie przygnębienia, obniżonego nastroju, które może odczuwać każdy w trudnej sytuacji życiowej,
  • epizod depresyjny, czyli stan w którym występuje przynajmniej pięć objawów depresji w okresie minimum dwóch tygodni (wg. DMS-5),
  • dystymia/chroniczna depresja, czyli stan utrzymującego się obniżonego nastroju przez przynajmniej dwa lata.

Diagnoza depresji jest bardzo istotna. Depresja u każdego będzie przebiegać inaczej, ważne jest, aby w porę wychwycić niepokojące objawy i jak najszybciej udać się do lekarza, który postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie.
Zatem…Po czym poznać, że to już odpowiedni moment na wizytę u lekarza?

Kiedy obniżony nastrój nasila się, trwa dłużej niż dwa tygodnie i zaburza funkcjonowanie w codziennym życiu nie ma co zwlekać z wizytą. Jeszcze bardziej do wizyty u specjalisty powinno nas przekonać pojawienie się charakterystycznych myśli. Jest to tzw. myślenie zero-jedynkowe, na przykład: ”Nic mnie nie cieszy”, “To wszystko moja wina”, “Z niczym sobie nie radzę”.

Diagnostyką i leczeniem depresji w naszym Centrum zajmują się:

  • psycholodzy (wsparcie krótkoterminowe),
  • psychiatrzy (diagnozują i leczą farmakologicznie),
  • psychoterapeuci (prowadzą psychoterapię).

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja u nastolatków