Przejdź do treści
Strona główna » Nigdy nie mów do chorego na depresję – Weź się w garść!

Nigdy nie mów do chorego na depresję – Weź się w garść!

Nigdy nie mów do chorego na depresję

W ubiegły piątek pod szkołami podstawowymi nierzadko miały miejsce takie rozmowy dzieci i mamy:

  • Cześć Krzysiu, jak tam minął dzień?- pyta mama.
  • Dobrze- odpowiada dziecko.
  • To czemu jesteś smutny- docieka mama.
  • Bo w poniedziałek nie pójdziemy do szkoły -odpowiada dziecko.

Nigdy nie mów do chorego na depresję – Weź się w garść!

 

Dzieci, które opuszczały szkolne mury pod koniec ubiegłego tygodnia w wielu przypadkach nie wyglądały na zadowolone. One doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przez najbliższe tygodnie nie spotkają się z kolegami i koleżankami i jest im z tego powodu bardzo przykro i smutno. Przedłużająca się izolacja społeczna, ponownie wprowadzanie coraz większych obostrzeń sprawia, że wszyscy, bez względu na wiek, czujemy się coraz bardziej zmęczeni tą sytuacją. Specjaliści biją na alarm, że grozi nam kolejna epidemia – tym razem depresji! Dlatego w najbliższych tygodniach musimy być szczególnie wyczuleni na drugiego człowieka. Jeżeli zaobserwujemy u swoich bliskich ( dzieci, rodziców, dziadków), trwające dłużej niż dwa tygodnie: dominujące uczucie smutku, zaburzenia snu, permanentne zmęczenie lub inne nietypowe objawy, które pojawiają się nagle (o tym szerzej w jutrzejszym artykule), to wspierajmy ich w decyzji o podjęciu wizyty u lekarza.
Mówmy naszym bliskim, że się o nich martwimy, że widzimy, iż dzieje się z nimi coś niedobrego, zaproponujmy im, że pójdziemy z nimi do lekarza. Pamiętajmy, że bliscy dają siłę do zwalczania depresji. Natomiast brak wsparcia, zrozumienia i nieodpowiednie sugestie tylko pogłębiają objawy choroby. Zatem do ludzi, którzy przejawiają obniżony nastrój i inne niepokojące objawy nigdy nie mówimy:

Weź się w garść!
Nie przesadzaj, inni mają gorzej!
Zakasaj rękawy i do roboty!
Nie wymyślaj, ogarnij się!

Nie bagatelizujmy problemów naszych bliskich! Pamiętajmy, że depresję można wyleczyć, trzeba tylko przekonać bliską nam osobę do wizyty u specjalisty. Jeżeli podejrzewacie Państwo depresję u swoich bliskich, to zapraszamy do kontaktu z naszym Centrum. Nasi specjaliści udzielą Państwu wstępnych informacji i otoczą specjalistyczną opieką.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

13 skutecznych kroków w procesie leczenia depresji

Jak radzić sobie z lękiem?