Przejdź do treści
Strona główna » Przyczyny uzależnień – alkoholizm, narkomania, behawioralne

Przyczyny uzależnień – alkoholizm, narkomania, behawioralne

Przyczyny uzależnień – alkoholizm, narkomania, behawioralne

Wraz z postępem naszej cywilizacji oraz nauki, nasz gatunek ma więcej możliwości, co za tym stoi, możemy od wielu czynników się uzależnić. Wiele osób w dzisiejszych czasach ma z czymś problem, większy lub mniejszy, a uzależnienia niszczą życie milionów ludzi na świecie. Jednymi z popularniejszy są oczywiście alkoholizm i szeroko rozumiana narkomania, czyli uzależnienie od narkotyków. Lecz również uzależnienia behawioralne, czyli stricte związane z zachowaniem, na przykład uzależnienie od telefonu. Przebiega to bez udziału jakichkolwiek substancji, a jednak człowiek się uzależnia i czuje silne napięcie związane z wykonywaniem określonych czynności. Dlaczego alkoholizm jest tak powszechny, jakie są przyczyny uzależnień, jaka jest rola terapeuty uzależnień. Dowiesz się więcej poniżej.

Z pewnością na alkoholizm wpływają znacznie czynniki kulturowe, takie jak dostępność alkoholu, powszechność alkoholu i innych używek. W Polsce i krajach słowiańskich alkohol jest zakorzeniony w naszej kulturze i jest nierozłączną częścią wszelakich celebracji. Nic więc dziwnego, że w Polsce według statystyk Ministerstwa Zdrowia żyje około 600-700 tysięcy osób dotkniętych alkoholizmem, co daje około 2% naszej populacji.

Jak są więc przyczyny uzależnień?

Przyczyny można podzielić na trzy kategorie:

  • genetyczne – możemy być wręcz uwarunkowani do uzależnień, poprzez wyższą tolerancję na alkohol lub narkotyki, przez co jesteśmy skłonni częściej sięgać po preferowaną używkę.
  • społeczno-ekonomiczne  – zły styl wychowania, złe towarzystwo, patologiczna rodzina, rozwód lub utrata rodziców lub chociażby częstość celebracji, w jakich uczestniczymy.
  • psychologiczne – uzależnienia wynikają również z naszego aktualnego stanu psychicznego. Wiele osób ucieka się do używek, żeby zapomnieć o problemach lub załagodzić ich przykre stany psychiczne.

Oprócz oczywistych i ogólnych możemy wyróżnić również bardziej szczegółowe przyczyny uzależnień, takie jak:

  • ciekawość – otwartość na nowe bodźce, chęć poznawania nowych rzeczy i stanów,
  • niska samoocena,
  • zaburzenia emocjonalne,
  • chęć zagospodarowania wolnego czasu,
  • współwystępowanie innych zaburzeń psychicznych lub biologicznych,
  • traumy i inne ciężkie wydarzenia życiowe (uczestnictwo w wypadkach, utrata pracy),
  • chęć pomnożenia majątku i pogoń za sukcesem (szczególnie w wypadku hazardu i narkomanii),
  • stres i chęć jego rozładowania,
  • – zachowania opozycyjno-buntownicze – chęć bycia naprzeciw społeczeństwu i ogólnie przyjętym normom.

Powyższe przyczyny uzależnień mogą, lecz nie muszą wpływać na to, czy się uzależnimy. Warto jednakże być świadomym i mieć wgląd w siebie. Nie można lekceważyć żadnych z powyższych i warto z podejrzeniami zgłosić się do specjalisty, nawet jeśli okaże się, że nic nam nie dolega, ponieważ profilaktyka naszego zdrowia jest bardzo ważna. Jest to bardzo ważne, żeby doświadczona osoba, która potrafi spojrzeć świeżo na nas i nam pomóc.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Uzależnienia behawioralne

Mechanizmy uzależnienia

Seksoholizm