Przejdź do treści
Strona główna » Przyjaźń w dorosłym życiu

Przyjaźń w dorosłym życiu

Przyjaźń w dorosłym życiu

Przyjaźń towarzyszy nam od najmłodszych lat i jak wszystko na tym świecie nie jest wieczna. Inne jest oblicze przyjaźni w dzieciństwie, inne w okresie nastoletnim, a jeszcze inne na późniejszym etapie życia. Bywa, że przyjaźń nawiązana w szkole podstawowej towarzyszy ludziom do późnej starości. Częściej jednak bywa tak, że ta bliska więź osłabia się lub zanika z powodu zmiany warunków życia: wyjazdu na studia, wyjazdu za pracą, małżeństwa. Zmiana miejsca zamieszkania z reguły znacznie zwiększa dystans do pokonania, który liczy się w setkach lub tysiącach kilometrów. A przyjaźń wymaga zachodu, osobistego kontaktu, bliskości, wspólnej aktywności.

Wirtualne kontakty za pomocą komunikatorów nie mogą w pełni skutecznie zastąpić przyjaźni w prawdziwym życiu. Na podstawie badań przeprowadzonych przez psychologów i antropologów okazuje się, że zwykle człowiek ma 5 najbliższych przyjaciół i 15 przyjaciół orbitujących wokół nich. Należy mieć na uwadze, że najbliżsi przyjaciele mogą w różnych okresach życia przemieszczać się z jednego kręgu do drugiego. Zatem bliski przyjaciel ze szkoły średniej może przestać należeć do kręgu najbliższych przyjaciół po wyjeździe na studia do innego miasta (Kraków), ale pozostać wśród piętnaściorga przyjaciół. Jeżeli w przyszłości otrzymasz pracę w Krakowie, może się okazać, że przyjaciel w naturalny sposób powróci do najbliższego kręgu. Takie przejścia między kręgami są naturalne.

Przyjaźń w dorosłym życiu

O jakiej przyjaźni przeważnie marzymy?

Pragniemy mieć takich przyjaciół, którzy potrafią dostrzec nasze sukcesy i otoczą nas wsparciem w przypadku porażki. Po drodze nam z ludźmi podobnymi do nas pod względem statusu majątkowego i pozycji społecznej. Bardziej darzymy sympatią te osoby, z którymi częściej się spotykamy, dlatego zdecydowanie łatwiej o przyjaciela w kręgu znajomych z pracy, czy kół zainteresowań. Szukamy powiernika, któremu będziemy mogli powierzyć ze spokojem nasze tajemnice. Liczymy na autonomię, wsparcie emocjonalne, lojalność, dyskrecję oraz wspólną aktywność.


Dowiedziono, że przyjaźń pomaga skrócić czas trwania chorób fizycznych i psychicznych oraz obniża poziom stresu, a także ryzyko nadciśnienia tętniczego. Dotyk przyjaciela działa jak lek przeciwbólowy. Satysfakcjonująca relacja zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia. Przyjaźń nie tylko nam służy, ale jej brak źle na nas wpływa. Przyjaciela nie tylko można mieć, ale wręcz trzeba, chociażby dla zdrowia. Dlatego poszukujmy przyjaciół i pielęgnujmy zawarte relacje.

Sławni ludzie o przyjaźni słów kilka:

“Prawdziwy przyjaciel to taki, który przychodzi, gdy reszta świata odchodzi.” (Walter
Winchell)
“Przyjaźń jest źródłem największych przyjemności, a bez przyjaciół nawet najprzyjemniejsze
zajęcia stają się nudne.” (Tomasz z Akwinu)
“Mój najlepszy przyjaciel to ten, który wydobywa ze mnie to co najlepsze.” (Henry Ford)
“Przyjaciel to ktoś, kto daje ci całkowitą wolność do bycia sobą.” (Jim Morrison)
“Przyjaciele to rodzina, którą sami sobie wybieramy.” (Edna Buchanan)