Przejdź do treści
Strona główna » Psychologia jest ważna dla osób chorych onkologicznie

Psychologia jest ważna dla osób chorych onkologicznie

Psychologia jest ważna dla osób chorych onkologicznie

Choroba onkologiczna.

WSPARCIE DLA MNIE, DLA CIEBIE…

Wsparcie psychologiczne jest niezwykle ważne w trudnych momentach życia każdego z nas.  Jeśli dotyczy to zmagań jakie przynosi ze sobą choroba, to kontakt z psychologiem jest równie ważny jak kontakt z lekarzem opiekującym się chorym. Psychologia jako nauka ma wiele dziedzin w swojej – nazwijmy to – nomenklaturze, a ostatnio wybija się jej nowy dział zwany psychoonkologią. Osoby doświadczające kryzysu psychicznego związanego z chorobą nowotworową. Często nie zdają sobie sprawy, jak taka choroba może mieć wyniszczający wpływ na  psychikę człowieka – mając  już jedną chorobę nabawiamy się przy tym drugiej choroby. Dlatego psycholodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społecznego „STRICTE” (Kamila i Błażej) wyszli naprzeciw takim ludziom. Stworzyli coś, co choć na chwilę mogło ułagodzić ich ból, a przy tym przebrnąć przez tę trudną drogę z podniesioną głową.

 

Spotykają się co 2 tygodnie w zmiennym składzie – jedni odchodzą, drudzy dochodzą. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 2011r. i z założenia grupa miała zakończyć swój byt po kilku miesiącach. Było pożegnanie, zdjęcia, rzucanie do siebie kłębka wełny rozwijającego się w formie pajęczyny i mówienie do siebie miłych słów…  Jednak 2 uczestniczki-liderki (Krysia i Ela) postanowiły  reaktywować spotkania po wakacjach ku uciesze organizatora. Centrum Zdrowia i Rozwoju Psychicznego Stowarzyszenia „STRICTE” oraz ze wsparciem świeżo upieczonych psycholożek Oli i Kariny, które zadeklarowały chęć pomocy w prowadzeniu spotkań. Odbył się ponowny nabór i grupa zaczęła działać w już mocno zmienionym składzie. Oczywiście nie zabrakło Krysi i Eli, a przybyli: Andrzej, Hania, Jasia, Anita, Donata, Darek….

 

Każde spotkanie rozpoczyna się z reguły przedstawieniem się i opowiedzeniem krótko swojej historii. Często dochodzą nowe osoby, które są onieśmielone i trzeba je ciepło przyjąć. Wymaga tego specyfika grupy, która z założenia jest dla osób zmagających się z chorobą nowotworową. Wszyscy siadają w kręgu i cierpliwie słuchają innych. Nie oceniają się, nie krytykują, a obdarowują się dobrym słowem i nikt nie wstydzi się łez. Potem każdy mówi, z jakim nastawieniem dzisiaj przyszedł, co ostatnio się wydarzyło w jego życiu,  czym chciałby się podzielić  z innymi. Każdy otwiera się na miarę swojej gotowości.

Po czasie pełnym emocji następuje przerwa. Podczas niej kawa, herbata, ktoś przyniesie coś słodkiego dla podniebienia, odbywają się rozmowy w kuluarach. Następnie rozpoczyna się część warsztatowa – moje marzenia, czym jest kobiecość, moje talenty i zdolności, jak radzić sobie z lękiem, mój stosunek do choroby, co jest dla mnie najważniejsze, moje osiągnięcia, mapa asertywności, moje mocne strony, problemy interpersonalne, moje wybory i decyzje, jak radzić sobie ze stresem oraz  rozmaite testy i gry. Kluczowym akcentem są relaksacje i ćwiczenia wizualizacyjne. Tutaj wielki ukłon należy się Oli i Karinie, które wkładały wiele serca w tę małą społeczność. sprawiając, że każdy uczestnik opuszczał mury zrelaksowany, z optymizmem,  nowym nastawieniem do dalszej walki i gry.  

    

Grupa Wsparcia dla osób z chorobą nowotworową jest niekiedy ukojeniem dla jej uczestników. Rozmawia się tutaj na tematy trudne, nacechowane lękiem przed innością czy odrzuceniem. Choroba to coś, z czym trzeba nauczyć się żyć i mówić o niej nie tylko w kategoriach zła. Wsparcie jest równie ważne jak samo leczenie. Pomaga przeżyć ten trudny okres w poczuciu bezpieczeństwa i pozytywnego spojrzenia na samego siebie oraz otaczający nas świat.

 

W grupie wsparcia nie tylko rozmawia się o problemach i emocjach, ale można tutaj również rozwijać swoje pasje. Prezentując swój wykład połączony z zajęciami praktycznymi. Organizatorzy zapewniają także spotkania z ciekawymi ludźmi. Proponują udział w zajęciach plastycznych na zasadzie terapii zajęciowej lub uczestnictwa w psychodramie. Aktywność umysłowa jest najważniejsza, ponieważ odciąga  myśli od choroby i pozwala spojrzeć na świat, chociażby na chwilę, przez różowe okulary. Tematyka spotkań nie jest narzucona, to jej uczestnicy sami proponują, co chcieliby robić podczas cyklicznych spotkań. Czasami dyskusje wymykają się nieco spod kontroli, zajmując dużo cennego czasu. Znaczy, że dany problem był ważny dla grupy i wymagał dogłębnego przemyślenia, bo każdy uczestnik miał wiele do powiedzenia w tym zakresie.

 

Osoby prowadzące zmieniają się z racji swoich innych obowiązków. Są psychologami i doskonale rozumieją problemy osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Na okres od września do czerwca jest rozpisany grafik spotkań   w odstępstwie 2 tygodni i uczestnicy trzymają się tego harmonogramu w miarę swoich możliwości, głównie fizycznych. Miłym akcentem jest organizacja Wigilii dla Grupy Wsparcia – każdy wtedy przynosi coś do jedzenia i spotkanie przebiega w świątecznej atmosferze.  Podczas wakacji uczestnicy Grupy Wsparcia sami sobie organizują spotkania w plenerze, np. na działkach niektórych osób. Wówczas zapraszani są wszyscy dotychczasowi prowadzący zajęcia i przy grillu oraz smakowitych przekąskach rozmawia się o wszystkim, co tylko daje przyjemność biesiadnikom.

 

Ostatnio Grupa Wsparcia jest silną społecznością w dosyć długo niezmienianym składzie  – Ela, Hania, Joasia, Teresa, Iwona, Anita, Waldek. To pozwala na szersze otwarcie się na innych i wzajemne zaufanie. Odwracają one złe myśli na rzecz tych pozytywnych i każdy potrafi odnaleźć swoje mocne strony. Integracja grupy już sama w sobie pozwala na kreatywne zmaganie się jej uczestników. Ci poprzez znajomość własnych potrzeb zapewniają miłą atmosferę, dużo śmiechu i pozytywną energię.

Początkowo spotkania odbywały się w siedzibie Stowarzyszenia „STRICTE” w Szczecinie przy ul. Dworcowej 19, ale niektórym osobom trudno było wspinać się po długich schodach aż na IV piętro. Jakiś czas trwały poszukiwania nowego miejsca – bardziej przyjaznego – i od 2013r. grupa spotyka się w salce parafialnej przy kościele na ul. Pocztowej. Nabór nowych uczestników cały czas trwa i nie istnieje obowiązek uczestnictwa w każdym spotkaniu.

Jeśli chcesz dołączyć do grona Grupy Wsparcia i nauczyć się żyć z chorobą, która da Ci siłę, żeby przetrwać. Skontaktuj się z nami: 501 684 897.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Choroba Afektywna Dwubiegunowa

Neuroplastyczność mózgu

Jak radzić sobie z lękiem?