- Synergia
- Praktyki
- O Synergii
- TeleSynergia
- Nasze placówki
- Oferta
- Oferta dla firm
- Umów wizytę
- Współpraca
- Blog
- Kontakt
Psychoterapia rodzinna
Problemy rodzinne często wynikają z niezrozumienia swoich potrzeb, co prowadzi do niespełnienia wzajemnych oczekiwań. Psychoterapia pomaga członkom rodziny wypracować skuteczny sposób komunikacji, tak aby umożliwić dojście do porozumienia. Jest to ważne nie tylko w przełomowych sytuacjach życiowych, takich jak rozwód, śmierć bliskiej osoby czy narodziny dziecka, ale też w codziennym funkcjonowaniu.
Skontaktuj się z Nami
Można się na nią zgłosić także w przypadku braku zrozumienia i wsparcia, występowania konfliktów czy pojawiającym się poczuciem braku bliskości. Terapia odbywa się w duchu wsparcia oraz wzajemnego szacunku. Polega na spotkaniu się całej rodziny bądź jej części, na przykład rodzica z dzieckiem z terapeutą. W zależności od metod pracy spotkania mogą przebiegać w tym samym składzie osobowym, lub od czasu do czasu psycholog może zaprosić do gabinetu wybrane osoby. Terapeuta sprawdza jak każda osoba widzi problem, gdzie dostrzega jego przyczyny oraz jaki ma pomysł na rozwiązanie. Terapia nie ma na celu wskazania winnego całej sytuacji, bowiem konflikt jest zazwyczaj podtrzymywany przez większość członków. Psycholog czuwa nad tym, aby rodzina spojrzała na siebie z innej perspektywy i rozmawiała inaczej niż w domu, unikając kłótni i wzajemnych oskarżeń. Niekiedy uczestnictwo poszczególnych członków rodziny może mieć istotny wpływ na indywidualny proces leczenia jednego z nich. Dzieje się tak między innymi w przypadku osób chorych na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową czy depresję. Bywa także tak, że problemy dotykające jednej osoby wpływają na pozostałe , utrudniając ich funkcjonowanie i obniżając samopoczucie.
Terapia opiera się na przekonaniu, że rodzina jest jednostką stanowiącą system wzajemnych połączeń. Spotkania odbywają się zwykle co tydzień i trwają 60 – 90minut