Przejdź do treści
Strona główna » Samobójstwo: film pod tytułem Nie lubię pana – część III

Samobójstwo: film pod tytułem Nie lubię pana – część III

Samobójstwo: film pod tytułem Nie lubię pana - część III

Nasz cykl rozważań na temat samobójstwa, rozpoczęty w Światowym Dniu Przeciwdziałania Samobójstwa (10 września) chcemy zakończyć  filmem, który każdy rodzic, a właściwie każdy dorosły powinien zobaczyć. Film na kanale Youtube udostępniony jest od lutego, ale powracamy do niego dzisiaj i będziemy powracać w przyszłości, gdyż jego przesłanie jest cały czas aktualne. Scenariusz oparty jest na jednej z prawdziwych rozmów. Były one publikowe za zgodą dzieci i rodziców na Facebooku przez Tomasza Zielińskiego, twórcę projektu ”Usłyszeć na czas”. Na ekran dialog między dzieckiem a Panem Tomaszem, który przeznacza nieletniemu czas na rozmowę, tzw. “okienko”, przeniósł zespół Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. Drodzy Czytelnicy film zrealizowany w ramach II Tygodnia Walki z Depresją trwa niecałe 10 minut, ale te 10 minut może uratować niejedno dziecięce istnienie, dlatego znajdźmy czas na to, aby usłyszeć nasze kochane dzieciaki…

[su_youtube url=”https://youtu.be/FIC1QYm1gdk”]

W latach 2017-2020 wiele dzieci nie zostało usłyszanych w porę i dlatego:

  • popełniły samobójstwo

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 roku skutecznie na swoje życie targnęło się 107 osób do 18 roku życia (wśród nich znalazło się ośmioletnie dziecko). Zjawisko to jest o tyle alarmujące, że wzrost nastąpił po dwóch latach względnej stabilizacji. W 2019 roku 98 dzieci targnęło się na swoje życie (4 w grupie 7-12 lat i 94 w grupie 13-18 lat). Natomiast w 2018 roku życie odebrało sobie 97 dzieci (5 w grupie 7-12 lat i 92 w grupie 13-18 lat). 2017 roku nieletnich samobójców było 116. 

  • podjęły próbę samobójczą

– W statystykach policyjnych z 2018 roku (na dwa lata przed pandemią) odnotowano 772 przypadki. Według światowej Organizacji Zdrowia  na każdy przypadek zarejestrowany w statystykach jest od 100 do 200 niezarejestrowanych. To dawałoby 77 tys. lub 154 tys. takich prób rocznie. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zrobiła ogólnopolskie badanie na reprezentatywnej próbie nastolatków w wieku 11-17 lat. 7% dzieci deklarowało, że jest po próbie samobójczej. Ile to dzieci. Nawet ćwierć miliona. A mówiąc bardziej obrazowo: w każdej 28-osobowej klasie statystycznie są dwie osoby po próbie samobójczej. Sytuacja jest katastrofalna – mówiła Lucyna Kicińska, koordynatorka programu pomocy telefonicznej w rozmowie z Martą K. Nowak z OKO.press w lipcu 2019, a więc jeszcze przed pandemią!!!

 “Polska zajmuje 2 miejsce w Europie pod względem udanych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Dlatego działamy z nadzieją, że uda się usłyszeć każdego dzieciaka  na czas…” – komunikuje na swoim facebookowym profilu Tomasz Zieliński. 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Samobójstwo – zarys problemu część I

Samobójstwo: jego uwarunkowania, zwiastuny i sposoby zapobiegania – część II