Przejdź do treści
Strona główna » Trauma wczesnodziecięca – jaki może mieć wpływ na dorosłość.

Trauma wczesnodziecięca – jaki może mieć wpływ na dorosłość.

Trauma wczesnodziecięca – jaki może mieć wpływ na dorosłość.

Trauma wczesnodziecięca z całą pewnością ma lub może mieć wpływ na życie dorosłe. Badania pokazują, że dzieci, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń w okresie wczesnego dzieciństwa, mają większe ryzyko rozwoju chorób psychicznych, problemów emocjonalnych, uzależnień, a także problemów w relacjach międzyludzkich. Nie jest tajemnicą, że dzieci z racji na to, że nie są jeszcze w pełni rozwinięte pod wieloma względami, doświadczają sytuacje o wiele gorzej niż dorośli.

Formy traumy

Trauma wczesnodziecięca może przybierać różne formy. Może wynikać z przemocy domowej, zaniedbywania dziecka, dłuższej separacji od opiekunów, przemocy seksualnej, wypadku, choroby lub utraty osoby bliskiej. Dzieci, które doświadczyły takich traumatycznych zdarzeń, mogą czuć się zagubione, osamotnione, zdezorientowane. Nie mają jeszcze na tyle rozwiniętego mózgu, żeby poradzić sobie psychicznie z takimi sytuacjami. Choć w wielu przypadkach nawet dorośli nie potrafią uporać się z podobnymi traumatycznymi wydarzeniami. Dzieci mogą również doświadczać objawów PTSD. Takich jak lęki, koszmary senne, nadmierne pobudzenie, nadmierna wrażliwość na bodźce oraz unikanie sytuacji przypominających traumatyczne zdarzenia.

Zmiany w rozwoju

Jednym z większych problemów, wcześniej wspomnianych w artykule jest fakt, że w trakcie wystąpienia traumatycznego wydarzenia, Mózg dziecka jest w trakcie rozwoju, co może prowadzić do trwałych zmian w jego funkcjonowaniu. Trudności wynikające z doświadczenia traumy mogą być wszelakie, dzieci mogą mieć trudności z regulacją emocji, a także z kontrolą impulsów i podejmowaniem decyzji. Mogą również występować problemy z koncentracją i pamięcią. Trudności takie mogą prowadzić do problemów w szkole, a także w dorosłym życiu, szczególnie w pracy i relacjach międzyludzkich.

Mechanizmy radzenia sobie

Dzieci, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń, często rozwijają mechanizmy radzenia sobie, które mogą stać się niekorzystne w dorosłym życiu. Jednym z przykładów jest stosowanie unikania. Aby uniknąć trudnych sytuacji, lub używanie substancji psychoaktywnych, aby próbować zniwelować nasilenie lęku i stresu. Mechanizmy te przenikają do naszego sposobu zachowania i stają się nawykowe i trudne do przełamania, co prowadzi do problemów w dorosłym życiu.

Relacje

Jednym z najczęstszych skutków traumatycznych wydarzeń w dzieciństwie jest trudność w nawiązywaniu i podtrzymywaniu zdrowych relacji międzyludzkich. Dzieci, które doświadczyły traumy, mogą mieć trudności z zaufaniem innym ludziom, dzieleniem się swoimi emocjami. Mogą mieć także problemy z nawiązywaniem bliskich lub nawet intymnych relacji. Może prowadzić to do negatywnych skutków poczucia osamotnienia, izolacji i odrzucenia w życiu dorosłym.

Jak poradzić sobie z traumą

Mimo, że trauma wczesnodziecięca może mieć długotrwały wpływ na życie dorosłe życie. Istnieją sposoby na przezwyciężenie jej, które wymagają czasu i wysiłku, jednak mogą przynieść znaczną pomoc w procesie rehabilitacji po traumie. Podstawowym sposobem i według wielu niezbędnym jest terapia, może również spróbować medytacji, praktykowania samoakceptacji, znalezienia wsparcia w bliskich relacjach, rozwijania umiejętności radzenia sobie z emocjami i włączania do życia działać, które dostarczają nam radości i spełnienia, czyli hobby i zainteresowania. Wszystkie te sposoby mają jeden cel. Pomóc osobie doświadczającej traumy w odbudowaniu poczucia bezpieczeństwa, zaufania i poczucia własnej wartości, co może pomóc w przezwyciężeniu trudności związanych z traumą i pozwolić prawidłowo funkcjonować w dorosłym życiu.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jak pracować z dzieckiem? – Terapia dzieci

Dzieci osierocone w czasie pandemii -niepokojące dane

Jak pracować z dzieckiem? – Terapia dzieci