Przejdź do treści
Strona główna » Życie przed i po terapii

Życie przed i po terapii

Życie przed i po terapii

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, jak zmienia się funkcjonowanie osoby, która udała się na terapię? Albo czy terapia naprawdę potrafi zdziałać cuda? A może jak wygląda osoba przed i po psychoterapii? Czy jej życie się poprawiło? Oczywiście, wiele zależy od tego, z jak złożonym problemem zgłasza się klient/pacjent czy jakie ma podejście do samego przebiegu psychoterapii. Skupmy się więc może na konkretnym przykładzie, który przybliży nam nieco to, jak może zmienić się życie osoby przed i po psychoterapii.

                Oliwia, 17 letnia dziewczyna, bardzo obawiała się wystąpień publicznych i nie brała udziału w żadnych przedstawieniach i apelach. Dziewczyna stała się roztargniona, nie potrafiła zebrać żadnej myśli i czuła pustkę, kiedy tylko musiała powiedzieć coś przed grupą ludzi. W ciągu ostatnich miesięcy, jej lęk narastał tak bardzo, że w pewnym momencie zaczęła unikać chodzenia do szkoły, z obawy przed przymusową odpowiedzią. Przez nieobecności, jej oceny zaczęły się pogarszać i groziło jej powtarzanie roku. Rodzice, martwiąc się o swoją córkę, po wielu próbach namówili ją na psychoterapię.

 

Na początku, nie przychodziła na nią chętnie, a większość spotkania przebiegała w całkowitej ciszy. Z czasem jednak, zaczęła otwierać się na swojego psychoterapeutę. W trakcie opowiadania o swoim problemie, okazało się, że jej problemy istnieją już od czasów przedszkolnych, kiedy opiekunki zmuszały ją, aby recytowała wierszyki przy innych dzieciach. Stres sprawiał, że bardzo często zapominała tekstu, mimo iż znała go doskonale. Inne dzieci bardzo często śmiały się z tego powodu, więc dziewczynka nie lubiła tego robić i bardzo ją to stresowało. Po wielu latach, lęk ten narastał i stawał się coraz bardziej uporczywy. Jej kontakty z rówieśnikami ograniczały się do jednej koleżanki, z którą po lekcjach, widywała się tylko w swoim mieszkaniu. Rodzice, na początku bagatelizowali problem, bo uważali, że ich córka jest nieśmiała.

 

Podczas terapii, psychoterapeuta skupił się na podniesieniu samooceny dziewczyny. Zachęcał ją do tego, aby realizowała swoje marzenia nawet te najdrobniejsze. Oliwia musiała nauczyć się wierzyć we własne możliwości. Dowiedziała się również o wielu technikach relaksacyjnych czy treningach koncentracji. Dostała również szereg ćwiczeń, które miały na celu pomóc jej prawidłowo funkcjonować. Było jej bardzo ciężko przełamywać swoje lęki, lecz z czasem, małymi kroczkami robiła postępy. Na początku, była w stanie opowiedzieć wiesz rodzicom, potem w większym gronie rodzinnym opowiedzieć swój przebieg dnia. Z czasem, mimo obaw zaczęła udzielać odpowiedzi na lekcjach po pytaniu nauczyciela, aż w końcu była w stanie nawet coś przeczytać na forum klasy.

Oliwia, jest tylko jednym z naprawdę wielu przykładów osób, które po terapii były w stanie wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Terapia pomogła jej zmierzyć się z lękami, które kiedyś niszczyły jej życie. Przed psychoterapią była bardzo wycofana, przestraszona i nieszczęśliwa. Natomiast po niej zaczęła odnajdywać się w życiu i czerpać z niego przyjemność. Zyskała wielu nowych przyjaciół i jej oceny zaczęły się poprawiać. Ale psychoterapeuta nie pomaga tylko w lękach. Każda osoba, która odczuwa jakieś cierpienie psychiczne, powinna zgłosić się po pomoc. Czasem droga do dobrego samopoczucia może być ciężka i niemożliwa do pokonania, ale z odpowiednią pomocą wykwalifikowanego specjalisty, możliwa jest poprawa jakości życia.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jak pracować z dzieckiem? – Terapia dzieci

Terapia środowiskowa – jak wygląda?

Przyczyny uzależnień – alkoholizm, narkomania, behawioralne