Przejdź do treści
Strona główna » Jak znaleźć dobrego psychologa lub psychoterapeutę?

Jak znaleźć dobrego psychologa lub psychoterapeutę?

Jak znaleźć dobrego psychologa lub psychoterapeutę?

Jak znaleźć dobrego psychologa lub psychoterapeutę? To bardzo ważne pytanie, gdyż współczesny człowiek tonie w otchłani dyskomfortu psychicznego. I nie chodzi tu od razu o choroby psychiczne. Coraz częściej skarżymy się na samotność, wypalenie zawodowe lub brak motywacji do działania. Boimy się porażki, ulegamy natręctwom. Wielu z nas obezwładnia paraliżujący strach przed wystąpieniem publicznym, rozmową kwalifikacyjną podczas naboru do pracy czy wejściem na pokład samolotu. Aby pozbyć się tych dolegliwości i przywrócić radość naszemu życiu coraz częściej pukamy do drzwi gabinetu psychologicznego lub psychoterapeutycznego. Zanim jednak przekroczycie Państwo drzwi specjalistycznego gabinetu koniecznie zapoznajcie się z następującymi pytaniami.

Jak znaleźć dobrego psychologa lub psychoterapeutę?

  1. Kiedy wybrać psychologa, a kiedy psychoterapeutę?
  2. Dlaczego dobrze jest wybrać terapeutę, który jest psychologiem lub psychiatrą?
  3. Na który sposób poszukiwania psychologa lub psychoterapeuty chcę się zdecydować?
  4. Czy psycholog lub psychoterapeuta jest rzeczywiście tym za kogo się podaje?
  5. Czy psycholog lub psychoterapeuta posiada opinie o swojej pracy na specjalistycznych portalach (np. ZnanyLekarz)? Czy prowadzi swój blog lub ma ogólnodostępną stronę na Facebooku lub innym komunikatorze społecznym?
  6. Czy terapeuta poddaje się superwizji?
  7. Skąd mam wiedzieć, jaka odmiana terapii będzie dla mnie dobra?
  8. Czy lepiej jest zgłosić się na terapię do większego centrum terapeutycznego, czy jednoosobowego gabinetu?
  9. Czy mogę przerwać terapię?

Jeżeli macie Państwo problem z odpowiedzią na którekolwiek z wyżej wymienionych pytań, jak znaleźć psychologa i psychoterapeutę, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

1. Kiedy wybrać psychologa, a kiedy psychoterapeutę?

Psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody. Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne i pomaga ludziom w rozwiązywaniu stosunkowo prostych problemów. Jeśli mamy problem z odnalezieniem się w nowej pracy, to konsultacje z psychologiem mogą okazać się wystarczające. Jeżeli musimy przepracować traumę z dzieciństwa lub mamy trudności ze zbudowaniem długotrwałej, satysfakcjonującej relacji partnerskiej, to wskazane jest szukanie wsparcia u psychoterapeuty. Jest to osoba, która przeszła szkolenie z zakresu psychoterapii. Wiele osób łączy jednak z sukcesem oba zawody, najpierw kończą studia psychologiczne, a następnie zdobywają certyfikat psychoterapeuty. Takie osoby są w stanie bardzo skutecznie pomagać ludziom potrzebującym pomocy.

2. Dlaczego dobrze jest wybrać terapeutę, który jest psychologiem lub psychiatrą?

Polskie ustawodawstwo nie określa, jakie wykształcenie należy zdobyć, aby zostać psychoterapeutą. Dlatego psychoterapeutą może zostać psycholog, lekarz, ale również matematyk, inżynier czy też osoba nieposiadająca żadnego dyplomu. W obecnej sytuacji prawnej każda osoba prowadząca działalność gospodarczą na terenie Polski może wywiesić szyld, z napisem: gabinet psychoterapeutyczny. Należy się zastanowić, czy nie lepiej jest pracować z terapeutą, który już w trakcie podstawowych studiów przygotowany został do leczenia zaburzeń psychicznych.

3. Na który sposób poszukiwania psychologa lub psychoterapeuty chcemy się
zdecydować?

Poszukiwania specjalisty możemy oprzeć o jedno lub kilka wskazanych źródeł:

  • opinie rodziny, znajomych,
  • rekomendacje lekarzy, którym ufamy,
  • Internet.

Jeżeli ktoś, kogo znamy osobiście współpracował już z konkretnym psychologiem lub psychoterapeutą, to jego rekomendacja może być dla nas bardzo cenna, co nie oznacza, że na pewno trafna. Jeżeli jednak nie możemy liczyć na opinię lekarza lub znajomej nam osoby warto nasze poszukiwania przenieść do Internetu. W sieci możemy również zweryfikować informacje dotyczące specjalisty, którego nam polecono. Po wpisaniu w wyszukiwarce odpowiedniej frazy będziemy mogli znaleźć listę poradni oraz nazwiska lekarzy. Jest to jednak dopiero początek naszych poszukiwań. Następnym etapem będzie zweryfikowanie informacji na temat potencjalnego specjalisty na różnych portalach i forach.

4. Czy psycholog lub psychoterapeuta jest rzeczywiście tym za kogo się podaje?

Niesamowicie ważne pytanie. Brak uregulowań prawnych dotyczących zawodu psychologa i psychoterapeuty otwiera furtkę dla nieuczciwych praktyk. Jak już mówiliśmy, w Polsce gabinet psychologiczny czy psychoterapeutyczny może otworzyć każdy i niestety nie brakuje osób wykorzystujących luki w prawie. Może się więc zdarzyć, że trafimy do pseudo specjalisty, który nie posiada najmniejszych kompetencji zawodowych do świadczenia usług w zakresie wsparcia psychologicznego. Nikt z nas nie chce paść ofiarą oszustwa, dlatego szukajmy odpowiedzi na następujące pytania:

  • Gdzie osoba do której chcemy się zwrócić o pomoc skończyła studia?
  • Gdzie uzyskała certyfikat psychoterapeuty oraz w jakim nurcie? Jeżeli nie uzyskała certyfikatu, to czy jest w trakcie szkolenia?

Wiele placówek psychoterapeutycznych udostępnia listy osób, które uzyskały w nich certyfikaty. Poszukajmy takiej listy w internecie. Jeżeli specjalista prowadzi blog firmowy, to informacje na temat wykształcenia i szkoleń powinniśmy tam znaleźć bez problemu. Jeżeli nie znajdziemy satysfakcjonujących odpowiedzi na portalach nie bójmy się pytać. Zadawanie wprost tego typu pytań może budzić pewien dyskomfort, ale po wykluczeniu innych możliwości, tylko w taki sposób możemy uzyskać wiarygodne informacje o kwalifikacjach konkretnego fachowca. Po pozytywnym zweryfikowaniu kwalifikacji zawodowych wytypowanego przez nas wstępnie specjalisty wskazane jest również sprawdzenie opinii i ocen na jego temat na forach i portalach internetowych.

5. Czy psycholog lub psychoterapeuta posiada opinie o swojej pracy na specjalistycznych portalach (np. ZnanyLekarz)? Czy prowadzi swój blog lub ma ogólnodostępną stronę na Facebooku lub innym komunikatorze społecznym?

Opinie i oceny innych ludzi postrzegamy jako wiarygodne źródło informacji i często w oparciu o nie dokonujemy wyboru określonego specjalisty. Jeżeli na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia nie potrafimy podjąć racjonalnej decyzji to kierujemy się opinią większości. W psychologii zachowanie takie określa się mianem “społecznego dowodu słuszności”. Jeżeli psycholog lub psychoterapeuta jest widoczny na specjalistycznych portalach, prowadzi blog firmowy, udziela się w mediach społecznościowych, to może się okazać, że znaleźliśmy pasjonata. Pasjonat z reguły bardzo angażuje się w swoją pracę i w związku z tym może osiągać duże sukcesy na polu zawodowym. Pozytywne opinie i oceny osób korzystających z usług takiego pasjonata mogą ostatecznie utwierdzić nas w słuszności dokonanego wyboru. Z kolei negatywne opinie i oceny na temat umiejętności, czy sposobu bycia weryfikowanego przez nas specjalisty, możemy potraktować jako sygnał ostrzegawczy.

6. Czy terapeuta poddaje się superwizji?

Poddawanie się superwizji, czyli korzystanie z pomocy bardziej doświadczonego psychoterapeuty (superwizora) jest standardem, także wśród doświadczonych psychoterapeutów. Bez względu na doświadczenie psychoterapeuci potrzebują wsparcia w udzieleniu pomocy swoim pacjentom, zwłaszcza jeżeli mają do czynienia z bardziej złożonymi problemami natury psychicznej. Jeżeli psychoterapeuta na pytanie o to, czy korzysta z pomocy superwizora odpowiada wymijająco lub w ogóle odmawia odpowiedzi, to znak, że powinniśmy poszukać innego specjalisty.

7. Skąd mam wiedzieć, jaka odmiana terapii będzie dla mnie dobra?

Donald Eisner, który jest autorem “Śmierci psychoterapii” doliczył się w 2000 roku ponad 500 odmian psychoterapii stosowanych w naszym obszarze kulturowym.(*) Trudno więc samemu wskazać, jaka psychoterapia jest dla nas najbardziej optymalna. Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się na diagnozę wstępną do psychologa lub psychoterapeuty, który jest jednocześnie psychologiem. Specjalista ten za pomocą współczesnych narzędzi psychologicznych określi nie tylko rodzaj problemu z jakim się zmagamy, ale również wskaże, jaki typ psychoterapii jest dla nas najbardziej wskazany.

8. Czy lepiej jest zgłosić się na terapię do większego centrum terapeutycznego, czy jednoosobowego gabinetu?

Dobrym terapeutą jest nie ten, który zna się na wszystkim, ale ten, który jest świadomy swoich ograniczeń i potrafi pacjenta o tym poinformować. Większość terapeutów ma swoje preferencje, jeżeli chodzi o rodzaj pracy. Również pacjenci chcą się czuć bezpiecznie i komfortowo w towarzystwie terapeuty. Dlatego warto szukać ośrodków, gdzie pracuje cały zespół specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. W takim zespole psycholodzy, psychoterapeuci i inni specjaliści znają dobrze swoje kompetencje i metody pracy. Jeśli psycholog uzna, że pacjentowi lepiej pomoże kolega po fachu, to nie będzie miał problemu z przekazaniem jemu swojego klienta.

9. Czy mogę przerwać terapię?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zbudować satysfakcjonującej więzi z psychologiem czy psychoterapeutą, to mamy prawo zrezygnować z terapii, na którą sami się zgłosiliśmy. Powodem tego może być:
– brak oczekiwanych zmian,
– niezadowalające zmiany,
– nieprofesjonalne zachowanie terapeuty.

Nasza psychika jest skomplikowaną i delikatną materią. Dlatego niezwykle ważne jest aby znaleźć takiego specjalistę od problemów natury psychicznej, który postawi prawidłową diagnozę oraz doradzi najbardziej optymalne dla nas postępowanie.

(*) T. Witkowski, Strzeżcie się psychobiznesu, Poradnik Psychologiczny Polityka, Tom 20,
str. 109

A jak wyglądały poszukiwana właściwego psychologa lub psychoterpeuty w Państwa przypadku? Udało Ci się znaleźć? Zakończyły się sukcesem czy niepowodzeniem?

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, oto kilka z nich:

Jak żyć żeby osiągnąć szczęście?

Depresja, oraz lęk czy strach?

Zajęcia TUS – Trening umiejętności społecznych: Klucz do rozwoju osobistego